Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

30. septembra 2018

Sokol rároh na Slovensku takmer vyhynul, postupne sa vracia do prírody



Ornitológom sa postupne darí vrátiť kriticky ohrozeného sokola rároha do slovenskej prírody. Tento druh v minulých rokoch na Slovensku takmer vyhynul, jeho súčasný stav predstavuje ...



Zdieľať
sokol raroh 676x548 BRATISLAVA 30. septembra  – Ornitológom sa postupne darí vrátiť kriticky ohrozeného sokola rároha do slovenskej prírody.


Tento druh v minulých rokoch na Slovensku takmer vyhynul, jeho súčasný stav predstavuje 31 párov, ktoré vyviedli 85 mláďat, hoci ornitológovia očakávali viac.

Ako vo vyhlásení uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku, jedným z dôvodov, prečo sa populácia sokola rároha ocitla v kritickom stave, bolo vykrádanie hniezd.

 

 

Program záchrany sokola rároha


Negatívne dôsledky má aj masívne odlesňovanie a tým strata prirodzených hniezdnych biotopov, intenzívne poľnohospodárstvo a zánik pasienkov, čo spôsobilo úbytok koristi.

„V lesoch Malých Karpát sme v rokoch 1990 až 1995 s desiatkami študentov strážili hniezda posledných piatich párov 24 hodín denne. Kmene hniezdnych stromov sme zabezpečili ostnatým drôtom, aby sa na ne vykrádači nedostali. Zachránili sme tak posledné páry, ktoré vychovali mláďatká a populácia mohla prirodzene rásť,“ vysvetlil Chavko.

Program záchrany sokola rároha pokračuje aj v súčasnosti. V priebehu rokov sa tento pôvodne lesný druh presunul na nížinu, blízko polí s dostatkom potravy. „Tam, kde sa sokol naučil lietať za náhradnou potravou, umiestňujeme a udržiavame búdky či hniezda,“ uviedol.

 

 

Obnova potravinových zdrojov


Ornitológovia tiež obnovujú prirodzené potravinové zdroje, napríklad záchranou sysľa. Energetické spoločnosti prijímajú opatrenia na minimalizáciu rizika zásahov elektrickým prúdom či nárazov do elektrických vedení.

Pri prevencii a riešení prípadov nelegálnych aktivít spolupracujú s políciou. Populácia sokola rároha aj napriek tomu posledných šesť rokov podľa Chavka stagnuje. „Práve preto je dôležité, aby ochrana sokola rároha bola naďalej v centre našej pozornosti,“ zdôraznil.

Zlepšenie podmienok pre sokola rároha na Slovensku podporuje i Európska komisia prostredníctvom projektu LIFE Energia. Vďaka nemu sa nebezpečné úseky elektrických vedení ošetrujú takými prvkami, aby si ich vtáky včas všimli a vedenie nadleteli. Nelegálnymi aktivitami sa zas zaoberá medzinárodný projekt LIFE PannonEagle.

 


Zdroj: Webnoviny.sk - Sokol rároh na Slovensku takmer vyhynul, postupne sa vracia do prírody © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pripravuje sa posmrtný album Leonarda Cohena, vyjde v roku 2019
<< predchádzajúci článok
Geniálny huslista Ojstrach sa narodil pred 110 rokmi