16. januára 2016

Soukalová vyhrala preteky s hromadným štartom, Fialkovej sa nedarilo

Na archívnej snímke Gabriela Soukalová

Na archívnej snímke Gabriela Soukalová Foto: TASR/AP
Ruhpolding 16. januára (TASR) - Česká biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrala sobotňajšie preteky na 12,5 km s hromadným štartom v rámci 5. kola Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu. Zároveň si upevnila pozíciu na čele celkového poradia prestížneho seriálu. Medzi tridsiatkou štartujúcich bola aj jedna slovenská reprezentantka - Paulíne Fialkovej sa však preteky príliš nevydarili a so piatimi trestnými kolami obsadila 25. miesto.

Prvú streľbu zvládlo bezchybne až 16 pretekárok vrátane najväčších favoritiek a Fialkovej. Poradie sa preriedilo až po druhej ležke, keď sa na čele usadila Ukrajinka Julija Džimová a za ňou sa zoradili tri prvé ženy z celkového poradia Svetového pohára - Soukalová, Marie Dorinová Habertová z Francúzska a Nemka Franziska Hildebrandová. Medzi nimi sa držala ešte Maren Hammerschmidtová. Po tretej položke sa však bojovalo o triumf už len medzi triom z čela SP. Rozuzlenie priniesla posledná streľba, na ktorú dobehla ako prvá najrýchlejšia bežkyňa z tria Dorinová Habertová, no absolútne zlyhala, keď netrafila až štyri terče. Hildebrandová musela ísť na jedno trestné kolo a jediná "čistá" Soukalová tak vybehla zo strelnice na prvom mieste s pohodlným náskokom 22 sekúnd. Ten si bez problémov ustrážila až do konca a tešila sa z druhé víťazstva v prebiehajúcej sezóne SP. Druhá dobehla s vyše 13-sekundovou stratou Hildebrandová a tretia skončila jej krajanka Laura Dahlmeierová (+24,4 s).

Fialková odštartovala s číslom 23. Prvú streľbu zvládla bezchybne, posunula sa na 14. pozíciu a vďaka dobrému behu prišla na ďalšiu položku ešte o dve priečky vyššie. Na nej ju však sklamala muška, s dvomi trestnými kolami sa prepadla až na 24. pozíciu. Na tretej a štvrtej streľbe pridala ďalšie tri trestné kolá a tak nemohla pomýšľať na lepšie umiestnenie. Nakoniec obsadila (25). miesto (+3:47,4 min).

Ohlasy médií: "Slovenský sviatok vo Flachau!"
S. Williamsová: Som na 130 percent pripravená na obhajobu