Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. augusta 2007

Spoločnosť Ozeta Neo prepustí 618 zamestnancovTextilný závod v Tornali Ozeta Neo, a.s. hromadne prepustí svojich 618 zamestnancov. Spoločnosť totiž ukončí svoju výrobu v posledný augustový deň. "Nad rámec dvojmesačného odstupného ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Textilný závod v Tornali Ozeta Neo, a.s. hromadne prepustí svojich 618 zamestnancov. Spoločnosť totiž ukončí svoju výrobu v posledný augustový deň. "Nad rámec dvojmesačného odstupného vyplatíme zamestnancom bonus v celkovej výške 2,3 mil. Sk, čo spolu s odstupným tvorí 14 mil. Sk. V Tornali sme zorganizovali burzu práce, ktorej sa zúčastnilo viac ako 12 firiem. Ďalej bol pre zamestnancov zabezpečený informačno-poradenský servis, ako aj servis pri založení živnosti v rámci aktívnej politiky trhu práce formou príspevkov pre SZČO," uviedla personálna riaditeľka Ozeta Neo Marcela Vlčková.

Závod chcelo v polovici júla ešte prevziať mesto Tornaľa spolu s 370 pracovníkmi. "Mesto má eminentný záujem zachrániť aspoň 370 pracovných príležitostí, a to vzhľadom na vysokú mieru nezamestnanosti v regióne," uviedol vtedy primátor Tornale Ladislav Dubovský. Podľa finančného riaditeľa Ozeta Neo Martina Ťapaya však mesto neurobilo žiadny krok k prevzatiu závodu. Na základe uvedeného verejného prísľubu, Ozeta na vlastné náklady pripravila technické riešenie pre fungovanie informačného a výrobného systém, logistiku materiálov a tovaru," uviedol Ťapay.

Slovensko-česká investičná spoločnosť Penta Investments, ktorá je vlastníkom Ozety Neo, už tento rok v podniku prepúšťala. V marci prepustila z trenčianskej prevádzky závodu 870 zamestnancov. Ako príčinu prepúšťania vtedy firma uviedla posilňovanie slovenskej koruny, nerentabilné, iba tretinové využívanie výrobnej kapacity trenčianskeho závodu či vysoké mzdové náklady oproti konkurencii z východoeurópskych či balkánskych krajín. Zatvoreniu trenčianskeho závodu "dopomohla" aj nízka nezamestnanosť v regióne, podľa vyjadrenia predstaviteľov firmy sa tak mali stabilizovať závody v Topoľčanoch a Tornali, kde je nezamestnanosť neporovnateľne vyššia.

Penta prebrala Ozetu v konkurze pred vyše tromi rokmi. V tom čase mala 3 700 zamestnancov. Po trenčianskom prepúšťaní mal stav zamestnancov ostať na približne 1500. V roku 2004 po reštrukturalizácii vykázala Ozeta Neo stratu 103 mil. Sk, v roku 2005 sa dostala do 52-miliónového zisku, no za minulý rok zaznamenala predbežnú stratu 36 mil. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo víkendovej štatistike šesť obetí na cestách
<< predchádzajúci článok
Poslanci zatiaľ neodvolali riaditeľa, ktorý podporil Tomanovú

Spoločnosť Ozeta Neo prepustí 618 zamestnancov - diskusné fórum čitateľov