Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. júla 2007

Spúšťač reumy stále chýbaKeďže chronické zápalové ochorenia kĺbov na autoimunitnom podklade sú nie celkom prebádanou oblasťou medicíny, o reumatických ochoreniach vznikajú rôzne mýty a polopravdy. Ako uvádza internetový ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) - Keďže chronické zápalové ochorenia kĺbov na autoimunitnom podklade sú nie celkom prebádanou oblasťou medicíny, o reumatických ochoreniach vznikajú rôzne mýty a polopravdy. Ako uvádza internetový portál rozhlas.cz (ČRo Leonardo), nie je pravda, že ochorenie postihuje iba osoby vo vyššom veku. Niektoré reumatické ochorenia sa totiž prejavujú už po narodení dieťaťa a výnimku dokonca netvoria ani dojčatá. Tých postihuje tzv. juvenilná idiopatická artritída. Ak sa však reumatické ochorenia u detí prejavia, je to zvyčajne medzi druhým a tretím rokom života. Takéto deti si vyžadujú zvýšenú pozornosť rodiča, ktorý musí spolupracovať na odbornej a najmä permanentnej liečbe dieťaťa spolu so špecialistom.

Ako ďalej uvádza rozhlas.cz, reumatizmus je chronický nehnisavý zápal, ktorý nepostihuje iba kĺby, ale je to ochorenie systémové. Preto môže reumatoidná artritída postihnúť aj ostatné orgány ako sú pľúca, srdce, či kožu, nervovú sústavu a iné. V predstavách ľudí sú reumatické ochorenia bolestivé, no keďže aj nevyliečiteľné, jediné, čo sa dá, je zmierňovať bolesť kĺbov. Zlom v tejto medicínskej oblasti však nastal zistením, že chronické zápalové ochorenia kĺbov vznikajú na podklade príliš intenzívnej autoimunitnej reakcie. Vďaka metódam molekulárnej genetiky sa podarilo vyvinúť niekoľko účinných látok na báze bielkovín schopných cielene ovplyvniť niektoré bunky, alebo ich produkty smerom k potlačeniu tejto patologickej imunitnej reakcie. Tak mohli asi pred desiatimi rokmi vyskúšať prví pacienti novú skupinu liekov, tzv. biologické lieky. Odborníci, nielen z oblasti reumatológie, začali hovoriť o princípe biologickej liečby.

"Máme už veľmi dobre popísané mechanizmy vzniku a priebeh reumatických autoimunitných ochorení, stále ale nepoznáme spúšťajúci faktor, ktorý by bol ich skutočnou príčinou. Biologická liečba ale môže ovplyvniť prakticky všetky chronické zápalové ochorenia kĺbov," povedal pre Český rozhlas prednosta kliniky reumatológie 1. Lekárskej fakulty Karlovej univerzity profesor Karel Pavelka.

Na ochorenia pohybového aparátu sa od roku 2000 snaží vo zvýšenej miere upozorňovať aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá obdobie rokov 2000 až 2010 vyhlásila za dekádu kĺbov a kostí.

http://kupele.24hod.sk/

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polnočné predstavenia Harryho Pottera s rekordnými tržbami
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo školstva kúpi 400 multimediálnych súprav

Spúšťač reumy stále chýba - diskusné fórum čitateľov