24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

30. apríla 2007

SR po výhre nad Nemeckom do osemfinále

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila aj vo svojom druhom vystúpení v C-skupine na svetovom šampionáte v Moskve, keď v pondelok zdolala Nemecko 5:1. Slováci majú v tabuľke po dvoch súbojoch ...

MOSKVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila aj vo svojom druhom vystúpení v C-skupine na svetovom šampionáte v Moskve, keď v pondelok zdolala Nemecko 5:1. Slováci majú v tabuľke po dvoch súbojoch plný počet 6 bodov a definitívne si zabezpečili účasť v osemfinálovej F-skupine, do ktorej prenášajú minimálne 3 body. Najbližší zápas odohrajú zverenci Júliusa Šuplera v stredu o 20.15 h miestneho času (18.15 SELČ) s Kanadou.

Slovákov v prvých 40 minútach vyšli presilové hry, ktoré dvakrát využil Peter Podhradský a vo svojom 70. reprezentačnom zápase pridal 6. a 7. gól v národnom tíme. Nemci síce v 48. min po teči Ullmanna znížili, ale Kapuš o dve minúty neskôr zabezpečil Slovákom opäť dvojgólové vedenie. V závere ešte Gáborík so Somíkom prikrášlili víťazstvo na 5:1. Slovensko zdolalo Nemecko prvýkrát v tejto sezóne, predchádzajúce dva vzájomné súboje Šuplerovci prehrali.

Slovensko - Nemecko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Góly: 9. Podhradský, 23. Podhradský (Šatan, Kapuš), 50. Kapuš (Uram, Šatan), 57. Gáborík (Marián Hossa), 59. Somík (Kukumberg) - 48. Ullmann (Dietrich, M. Wolf).
Vylúčení: 10:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodujú: Kurmann (Švajč.) - Feola (USA), Jakobsen (Dán.), 3800 divákov

Slovensko: Križan - Jurčina, Harant, Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Stehlík - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Čiernik, M. Kováčik, Surový
Nemecko: Jonas - M. Bakos, Sulzer, Ančička, Breitbach, Draxinger, Dietrich, Hordler, Osterloh - Rankel, Alexander Barta, Felski - M. Wolf, Hackert, Gogula - Fical, Ullmann, Kreutzer - Tripp, Busch

Zverenci trénera Júliusa Šuplera začali lepšie ako v sobotu proti Nórsku, viac korčuľovali a rýchlejšie si prihrávali puky. Prvú strelu vyslal na Jonasa v 2. min Somík. Na rozdiel od úvodného duelu na šampionáte, keď mali Slováci iba jedného vylúčeného, putoval na trestnú lavicu už v 3. min Radivojevič. Toho však o desať sekúnd nasledoval Bakos a v hre štyroch proti štyrom prešiel celým klziskom Podhradský, na presné zakončenie však už nemal dosť síl. V 6. min mal šancu po zachytení strely od modrej pohotový Šatan a o chvíľu i Radivojevič po prihrávke od Urama. Skóre otvoril v početnej výhode v 9. min aktívny Podhradský, ktorý sa k dostal medzi kruhmi k odrazenému puku a ponad ľavý betón Jonasa nedal gólmanovi Nemecka šancu. O päť minút vystrašil Križana Breitbach, no slovenskí hokejisti mali herne naďalej navrch. V 19. min Uram netrafil odkrytú bránku a presným zásahom sa neskončili ani dve dorážky Jurčinu. Na začiatku druhej tretiny museli Slováci odolávať 39-sekundovej presilovej hre súpera o dvoch hráčov, no ubránili sa aj napriek nebezpečnej strele Bakosa od modrej a dobrej pozícii Kreutzera, ktorý minul puk. V 23. min využil spoluprácu Kapuša so Šatanom opäť Podhradský - 2:0. Na druhej strane zazvonila po strele Buscha žŕdka, následne Uram vystrelil nebezpečne pomedzi nohy Ančičku. V 32. min našiel v početnej výhode Gáborík spoza bránky Demitru, ale ten netrafil podľa svojich predstáv. O štyri minúty sa do šance dostával Somík, no stratil kontrolu nad pukom. V závere druhej časti hry mali Nemci najprv 55 sekúnd výhodu presilovky štyroch proti trom a následne aj 37 sekúnd piatich proti trom, no nedokázali ich zužitkovať. Fanúšikov pobavil dobrou prácou za bránkou v pohode chytajúci Križan i Osterloh, ktorý sa takmer dostal do potýčky s Chárom. V 46. min zaujal pekným prienikom Surový, no zahrmelo na druhej strane. Gól Ullmanna po viacnásobne tečovanej strele musel síce hlavný rozhodca konzultovať s videorozhodcom, no po porade ukázal na stred ľadovej plochy - 2:1. V 49. minúte mohol zvýšiť náskok Slovenska Gáborík, ale čo sa nepodarilo jemu, dokázal o minútu Kapuš - 3:1. Po góle tím okolo kapitána Šatana opäť ožil, ale dve príležitosti Štrbáka v presilovke i závar tretieho útoku štvrtý presný zásah nepriniesol. Od 55. min mali zverenci kormidelníka Uwe Kruppa po tretí raz výhodu presilovky o dvoch hráčov, ale Tripp trafil iba pravú žŕdku. Ako prvý z hviezdnych útočníkov Slovenska sa strelecky presadil 187 sekúnd pred koncom po nádhernej spolupráci s Hossom Gáborík - 4:1. Posledný klinec do nemeckej rakvy zabil dve minúty pred koncom Somík z bránkovej čiary. V závere ešte vzbĺkli po zákroku na Gáboríka vášne a do menšej prekáračky sa zapojila celá prvá slovenská päťka.

Hlasy:
Július Šupler (tréner Slovenska): "Dnešné víťazstvo bolo veľmi dôležité, keďže body sa budú pravdepodobne počítať do ďalšieho priebehu turnaja. Mužstvo sa skompletizovalo v poslednej chvíli, ale hráči urobili penzum práce. V zápase s Nemcami bolo zo strany súpera oproti Nórom viac agresivity, chalani sa s ňou vyrovnali. Hru sme kontrolovali a hráči ukázali svoje majstrovstvo."

Uwe Krupp (tréner Nemecka): "Bol to náročný zápas. Vedeli sme, že Slováci majú veľkú ofenzívnu silu, čo sa napokon aj potvrdilo. Snažili sme sa pozorne brániť, ale kvalita súpera sa ukázala. Teraz nám neostáva nič iné, len sústrediť sa na súboj s Nórskom, ktorý potrebujeme vyhrať, aby sme sa vyhli bojom o záchranu."

Branko Radivojevič (útočník Slovenska): "Dnes to bol silnejší súper ako Nórsko. Aj náš výkon sa zlepšil. Ja osobne som mal ľahšie nohy, aj keď stále je čo zlepšovať, proti Kanade to bude ešte lepšie. Pri oslabeniach troch proti piatim bola na striedačke nervozita, chalani to zvládli perfektne, podržal nás aj Karol Križan."

Marián Hossa (útočník SR): "Pre mňa to nebol najľahší turnajový začiatok. Nemci boli nepríjemní najmä v strednom pásme, robili šarapatu, ťažko sa cez nich prechádzalo. S pribúdajúcim časom to už bolo lepšie a lepšie, aj my sme sa postupne viac zohrávali. Niektoré situácie sme riešili aj na krásu, ale to chce slovenský fanúšik niekedy vidieť. Napokon to vyšlo pri góle Mariána Gáboríka, som rád, že nám to vyšlo. Vzhľadom nato, že po vyše týždni to bol môj prvý zápas, to nebolo zlé. Dôležité je, že sme získali tri body. S Paľom Demitrom a Mariánom Gáboríkom sa mi hralo dobre, vytvorili sme si aj šance a dúfam, že v najbližších zápasoch budeme ešte produktívnejší a pomôžeme mužstvu."

Peter Podhradský (obranca SR): "Ani jeden z gólov nebol výstavným kusom. Boli zlepené, dvakrát sa ku mne odrazil puk. Som skôr sviatočným strelcom. Pri druhom góle som zavrel oči a prial si, aby to skončilo v sieti. Náš výkon ešte stále nie je podľa našich predstáv. Škoda, že sme dostali smolný gól na 2:1."

Pavol Demitra (útočník SR): "Dnes to bolo naše kolektívne víťazstvo, celý tím hral výborne. Hrať v tomto mužstve je trocha iné ako v Minnesote, kde sme v podstate celú sezónu iba bránili a nemohli veľmi otvoriť hru. Teraz sme sa prišli pobaviť hokejom, je radosť hrať v tomto tíme."

Marián Gáborík (útočník SR): "Cez Nemcov sme sa spočiatku presadzovali dosť ťažko, ale v závere sa nám už v ich útočnom pásme začali dariť kombinácie a prinieslo to góly. Tie určite zdvihnú sebavedomie nielen ich strelcom, ale celému mužstvu. Myslím si, že náš útok podal dobrý výkon, ku koncu to už bolo podľa našich predstáv. Výborne chytal Karol Križan, podržal celý tím. Na väčšie rozmery klziska si ešte len zvykám, ale verím, že to bude stále len lepšie a lepšie."