Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júna 2009

SR sa pravdepodobne stane členom IRENASlovensko by sa malo stať členom Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA). Vstup Slovenska do agentúry schválil v stredu na svojom rokovaní vládny kabinet. Ako vyplýva z návrhu ...Zdieľať
BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Slovensko by sa malo stať členom Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA). Vstup Slovenska do agentúry schválil v stredu na svojom rokovaní vládny kabinet. Ako vyplýva z návrhu vstupu Slovenska do IRENA, ktorý na rokovanie vlády predložilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), členstvo v medzinárodnej agentúre by malo uľahčiť a pomôcť pri zvyšovaní využívania obnoviteľných zdrojov (OZE) v SR. "Slovensko sa v rámci politiky Európskej únie týkajúcej sa zmeny klímy zaviazalo k ambicióznym cieľom v oblasti OZE. Smernica o podpore energie z obnoviteľných zdrojov energie určuje záväzný cieľ podielu OZE na konečnej hrubej spotrebe energie vo výške 14 %. Tento cieľ považuje Slovensko za ambiciózny, no dosiahnuteľný," uviedol rezort hospodárstva. Vstup Slovenska do medzinárodnej agentúry musí ešte ratifikovať Národná rada SR. Členstvo v IRENA vyjde pre Slovensko na zhruba 30 tis. USD ročne.


IRENA vznikla 26. januára tohto roku v nemeckom Bonne. Koncom júna tohto roku sa v Egypte uskutoční stretnutie Prípravnej komisie, ktorá prijme rozhodnutia týkajúce sa pracovného programu, rozpočtu organizácie pre tento a budúci rok a personálnych pravidiel. Do 11. júna tohto roka sa stalo signatárom IRENA 96 krajín. "To vytvára dostatočnú kritickú masu pre efektívnu výmenu skúseností pri podpore OZE," konštatuje MH.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dotácie na zatepľovanie zrejme prerozdelí ŠFRB
<< predchádzajúci článok
ŽSR môžu odpredať prebytočný majetok vo svojej správe