Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

04. decembra 2016

Stromy môžu zhoršovať kvalitu vzduchu v uliciach miestExperti okrem toho varovali, že lokálnu kvalitu vzduchu môžu zhoršovať aj retardéry inštalované na rušných dopravných tepnách.Zdieľať
Stromy môžu zhoršovať kvalitu vzduchu v uliciach miest

Stromy rastúce v uliciach miest môžu brániť prúdeniu vzduchu a podporovať usadzovanie znečisťujúcich látok. Uvádza sa to v novom dokumente, ktorý vypravoval britský národný zdravotnícky inštitút NICE. Podľa všeobecne rozšírenej predstavy majú stromy vysadené na uliciach výhradne pozitívne účinky na kvalitu vzduchu a života obyvateľov miest. Britskí experti však v tejto súvislosti varujú aj pred rizikami, napísal denník Guardian. 


"Listy a konáre spomaľujú vzdušné prúdy a spôsobujú usadzovanie znečisťujúcich látok... Môžu tak mať priame i nepriame účinky na kvalitu ovzdušia. Kvalita vzduchu na úrovni ulice sa môže zhoršovať (pod stromami) v blízkosti motorových vozidiel," uvádza sa v návrhu odporúčaní, ktoré NICE vypracoval pre britské úrady. Odbornícki neodporúčajú, aby sa kvôli týmto rizikám pristupovalo k odstraňovaniu stromov z ulíc. 

Radia však miestnym orgánom, plánovačom a developerom, aby zvažovali aj možné negatívne dopady stromov vysadených v nesprávnych lokalitách. "Nie je vždy pravdou, že by stromy znižovali znečistenie vzduchu. Ich vplyv závisí od viacerých faktorov vrátane druhu, hustoty koruny, ročného obdobia a smeru vetra. Odvetrávanie ulíc sa bude rôzniť v závislosti od rozloženia a druhov stromov," uvádza sa v 60-stranovom materiáli NICE, ktorý bol predložený na pripomienkovanie. 

Experti okrem toho varovali, že lokálnu kvalitu vzduchu môžu zhoršovať aj retardéry inštalované na rušných dopravných tepnách. Opakované spomaľovanie a zrýchľovanie áut totiž môže zvyšovať množstvo škodlivých emisií v ovzduší. Za optimálne považujú odborníci z NICE vytváranie podmienok pre plynulú premávku na uliciach miest. Podobné negatívne účinky ako retardéry môžu mať na kvalitu vzduchu aj protihlukové bariéry. 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Zvonku to vyzerá ako búda, no interiér vám vyrazí dych
<< predchádzajúci článok
Video: Strážcovia Galaxie 2 - nový trailer sľubuje ešte väčšiu porciu akcie a humoru