Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. septembra 2005

Stúpne minimálna mzdaMinimálna mzda stúpne o 400 korún. Od októbra tak majú zamestnanci garantovaný hrubý mesačný príjem 6 900 Sk, najnižší hodinový plat nesmie klesnúť pod 39,70 Sk, čo je nárast o 30 halierov.Zdieľať
  Spolu s výškou minimálnej mzdy dochádza aj k nárastu odvodov na sociálne poistenie.
V stredu o tom rozhodla vláda.
Aj keď sa táto správa javí ako dobrá najmä pre nízkopríjmové skupiny, zamestnávatelia ani viacerí ekonómovia ňou nie sú nadšení. Dôvodom je ich obava, že navýšenie garantovanej spodnej úrovne mzdy môže viesť k poklesu záujmu o zamestnávanie práve tých ľudí, ktorým by tento inštitút mal pomáhať, teda menej kvalifikovanej či nekvalifikovanej pracovnej sile. Navyše sa dotýka len asi 2 % zamestnaných osôb. „Minimálna mzda by sa mala zrušiť,“ konštatoval výkonný sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Ludvík Posolda.
 Za jej zánik sa prihovára aj výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina s tým, že platy by mal vytvárať trh. V príkrom rozpore s nimi sú odborári, podľa nich by jej výška mala postupne dosiahnuť až 60 percent priemernej mzdy. To by v našich podmienkach predstavovalo viac ako 10-tisíc korún.
Uvažovať nad zánikom minimálnej mzdy zatiaľ nie je reálne. Aspoň podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka na to nie je politický ani časový priestor, aj keď existuje vôľa nahradiť ju iným ukazovateľom. Nejde totiž ani tak o samotný inštitút minimálnej mzdy ako skôr o jeho väzby na ďalšie normy. Priamo s ňou súvisí 44 zákonov platných v Slovenskej republike. Jej odstránenie by si tak vyžiadalo obrovské zmeny v legislatíve.
Príkladom je výpočet poistného do Sociálnej poisťovne. Súčasná úroveň minimálnych odvodov pre povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby je mesačne 2 155 Sk, z čoho je
1 869 dôchodkové a 286 nemocenské poistenie. Od októbra sa celá suma zvýši o 133 korún, 1 984 Sk bude potrebné platiť na dôchodkové a 304 Sk na nemocenské poistenie.
 


Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Budú musieť zvýšiť dane
<< predchádzajúci článok
V skratke