Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. mája 2023

Súd v kauze vraždy Kuciaka sa blíži ku koncu, na rade je oboznamovanie sa s listinnými dôkazmiNa pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho ...Zdieľať
bp_0454 676x432 9.5.2023 (SITA.sk) - Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.


Súd sa konkrétne zaoberá oboznamovaním sa s listinnými dôkazmi. Pokiaľ ide o ďalšie dôkazné návrhy, procesné stany väčšinu z nich stiahli, preto súdu ostáva už len rozhodnúť o návrhu na výsluch jedného svedka. V rámci spojeného procesu sú ešte vytýčené dva termíny pojednávaní, konkrétne 12. a 19. mája.

Prípad sa prejednáva od minulého apríla


Najvyšší súd (NS) SR v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla minulého roku.

Príprava vrážd prokurátorov


Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.


Zdroj: SITA.sk - Súd v kauze vraždy Kuciaka sa blíži ku koncu, na rade je oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Záujem o grant Pre budúcnosť bol v porovnaní s 2022 viac ako dvojnásobný. 250 tisíc eur rozdelila Nadácia Slovenskej sporiteľne medzi 21 projektov
<< predchádzajúci článok
Kvalitné lokálne potraviny si zaslúžia našu pozornosť