Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2006

Sudán súhlasil s vytvorením spoločnej misie AÚ a OSN v DárfúreAfrickí, arabskí, európski a ďalší zahraniční predstavitelia sa vo štvrtok dohodli na vytvorení spoločnej mierovej misie Africkej únie (AÚ) a OSN pre sudánsku oblasť Dárfúr. Plánovanú ...Zdieľať

ADDIS ABEBA 17. novembra (WEBNOVINY) - Africkí, arabskí, európski a ďalší zahraniční predstavitelia sa vo štvrtok dohodli na vytvorení spoločnej mierovej misie Africkej únie (AÚ) a OSN pre sudánsku oblasť Dárfúr. Plánovanú medzinárodnú jednotku by malo tvoriť 27 tisíc vojakov vrátane 7 tisíc vojakov mierovej misie AÚ, ktorí už v Dárfúre pôsobia. Generálny tajomník OSN Kofi Annan po stretnutí novinárom povedal, že k vojakom AÚ sa v rámci navrhovaného programu postupne pridá 17 000 vojakov a 3000 policajtov OSN. Časový harmonogram pre nasadenie nových medzinárodných síl do oblasti sa však nepodarilo dohodnúť najmä pre určité výhrady sudánskej vlády. Ďalším krokom by malo byť stretnutie predstaviteľov bojujúcich skupín, ktoré nepodpísali Dárfúrsku mierovú dohodu, a sudánskej vlády, ktoré v priebehu nasledujúcich týždňov zvolá AÚ a OSN.

Sudánski predstavitelia súhlasili iba s niektorými bodmi navrhovaného plánu s odôvodnením, že isté opatrenia musia najprv prekonzultovať s vedením kabinetu v Chártúme. Sudán by mal predložiť svoje záverečné stanovisko na zasadnutí Mierovej a bezpečnostnej rady AÚ 24. novembra v Kongu.

Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa vo štvrtok stretol v etiópskej metropole s poprednými predstaviteľmi AÚ, Ligy arabských štátov, Európskej únie, Spojených štátov, Číny, Ruska, Sudánu, Egypta, Francúzska a viacerých afrických krajín, aby s nimi prediskutoval oživenie zablokovaných mierových rokovaní v Dárfúre.

Sudánska vláda, ktorá doteraz ostro odmietala prenos zodpovednosti za poriadok v Dárfúre na mierové sily OSN, žiada, aby vojaci OSN mali namiesto svojich modrých baretov zelené barety vojakov Africkej únie, čo je pre OSN neakceptovateľné. Sudánsky prezident Umar al-Bašír však už akceptoval prvý bod návrhu OSN o posilnení slabo zabezpečených a rozptýlených jednotiek AÚ o personálne a materiálne vybavenie poskytnuté OSN, ale jednoznačne odmietol aktívnu účasť medzinárodných síl na velení a rozhodovaní o mierových operáciách v Dárfúre.

Bezpečnostná rada OSN schválila v auguste vyslanie asi 20 tisíc vojakov do nepokojného Dárfúru, ktorí mali vystriedať jednotky AÚ. Sudánsky prezident odmietol povoliť vojakom OSN, aby prevzali kontrolu v oblasti od AÚ. Približne 7 tisíc vojakov AÚ malo v septembri z oblasti odísť a v Dárfúre malo byť vytvorené bezpečnostné vákuum, ktoré by viedlo k ukončeniu humanitárnych operácií. Od vypuknutia konfliktu v roku 2003 zahynulo v Dárfúre viac ako 200 tisíc ľudí a ďalších 2,5 milióna muselo opustiť svoje domovy. Podľa OSN sa bezpečnostná situácia v krajine výrazne zhoršila a konflikt sa už rozšíril i do susedného Čadu a Stredoafrickej republiky.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová zmluva zjednoduší cestovanie na Ukrajinu
<< predchádzajúci článok
Baníci sú naďalej nezvestní

Sudán súhlasil s vytvorením spoločnej misie AÚ a OSN v Dárfúre - diskusné fórum čitateľov