Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2018

Súdni lekári kritizujú neprítomnosť experta na mieste vraždy novináraNa archívnej snímke policajné auto a policajná páska v obci Veľká Mača pri Galante, kde polícia krátko pred polnocou našla v rodinnom dome zastreleného novinára a jeho priateľku v pondelok 26. februára.Zdieľať
Na archívnej snímke policajné auto a policajná páska v obci Veľká Mača pri Galante, kde polícia krátko pred polnocou našla v rodinnom dome zastreleného novinára a jeho priateľku v pondelok 26. februára. Foto: TASR Lukáš Grinaj
 
Bratislava 10. marca (TASR) – Slovenská súdnolekárska spoločnosť kategoricky nesúhlasí so štvrtkovými (8.3.) vyjadreniami prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara v súvislosti s neprítomnosťou súdneho lekára na mieste vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martina Kušnírovej. Ten skonštatoval, že bol dodržaný postup, aj keď na mieste činu bol len obhliadajúci lekár s certifikátom na obhliadanie mŕtvol.


Jeho tvrdenia považuje Slovenská súdnolekárska spoločnosť za účelové ospravedlnenie profesionálneho zlyhania polície. Zároveň ide o dehonestáciu súdneho lekárstva ako medicínskeho odboru, ktoré musí byť ako forenzná disciplína zastúpené pri trestných činoch proti životu a zdraviu priamo na mieste činu. Spoločnosť zároveň poukazuje na to, že súdny lekár je okrem iného špecialista na určovanie času smrti či posudzovanie násilia na človeku. Bezprostredné informácie z miesta činu sú pre neho nenahraditeľné pri pitve a vypracovaní znaleckého posudku.
 
 

"Prítomnosť súdneho lekára na miestne trestného činu vraždy považujeme preto za nanajvýš potrebnú a opodstatnenú elementárnou logikou samotného vyšetrovania. Pri zohľadnení systému pregraduálnej a postgraduálnej výučby medicíny nie je možné súdneho lekára z odborného hľadiska v takýchto prípadoch nahradiť lekárom s inou špecializáciou," uvádza sa v stanovisku. Spoločnosť zároveň zdôrazňuje, že pri podozrení na smrť spôsobenú inou osobou sa má na obhliadku mŕtveho tela vždy privolať súdny lekár.

Policajný prezident Gašpar na tlačovej konferencii podotkol, že na mieste činu vraždy bol ohliadajúci lekár, ktorý mal od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou certifikát na to, aby mohol obhliadať mŕtvoly. Postup tak bol podľa neho dodržaný. "Súdniari to posúdili. Mali na stole, čo bolo treba, a riešili pitvu v súlade so zákonom. To znamená, dostali všetky podklady, robia všetky vyšetrenia," uviedol Gašpar s tým, že niekedy je na prospech veci, ak súdny lekár v postavení súdneho znalca nie je dotknutý miestom činu.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 J. Čižnár nie je spokojný s doterajším vyšetrovaním vraždy novinára (9. 3. 2018)
 Medzinárodný vyšetrovací tím by mohol vzniknúť na budúci týždeň (9. 3. 2018)
 Organizátori zhromaždenia vyzývajú k pokojnému priebehu (9. 3. 2018)
 Gašpar: Taliani nás neinformovali o Kalábrijčanoch ani raz proaktívne (8. 3. 2018)
 VIDEO: Polícia chce zabezpečiť pokojný priebeh piatkového zhromaždenia (8. 3. 2018)
 Koncerty pre Jána a Martinu budú v Žiline a Prešove, blízko ich rodísk (8. 3. 2018)
 Novinárka, ktorá pracovala s Kuciakom: Bol opatrný a správy šifroval (7. 3. 2018)
 Postavme sa za slušné Slovensko! Pochody chystajú na piatok po celom Slovensku - prehľad miest (7. 3. 2018)
 Vražda Kuciaka: Médiá v USA sa o Slovensko už dávno takto nezaujímali (7. 3. 2018)
 R. Kaliňák: Priamu zodpovednosť necítim, ale neviem sa s tým vyrovnať (6. 3. 2018)nasledujúci článok >>
V gréckej pohraničnej oblasti pri Turecku zadržali nemeckých novinárov
<< predchádzajúci článok
Z Česka odtiekli v minulom roku dividendy za vyše štvrť bilióna korún

Súdni lekári kritizujú neprítomnosť experta na mieste vraždy novinára - diskusné fórum čitateľov