06. júla 2007

Súperom Nadala po päťhodinovej dráme Djokovič

Mužská dvojhra v 121. ročníku tenisových majstrovstiev Anglicka na tráve vo Wimbledone (dotácia 11 282 710 libier) pozná troch z kvarteta semifinalistov. Prekvapujúco najrýchlejšie postúpil do ...

LONDÝN 6. júla (WEBNOVINY) - Mužská dvojhra v 121. ročníku tenisových majstrovstiev Anglicka na tráve vo Wimbledone (dotácia 11 282 710 libier) pozná troch z kvarteta semifinalistov.

Prekvapujúco najrýchlejšie postúpil do štvorky najlepších Španiel Rafael Nadal. Antukový kráľ našiel solídnu fazónu aj na tráve, hoci vo dvoch predchádzajúcich dueloch proti Švédovi Robinovi Söderlingovi a Rusovi Michailovi Južnému potreboval na ich zdolanie päť setov. V piatok však vyhral nad Čechom Tomášom Berdychom suverénne 7:6 (1), 6:4, 6:2 a protivníka, ktorý ho mal potrápiť, jasne prevýšil. Víťaz jedného z prípravných turnajov na tráve v Halle Berdych skonštatoval, že Nadal je na tráve takmer rovnako nebezpečný ako na antuke. "Robí veľmi málo chýb. Navyše tráva už dnes nie je taká rýchla ako kedysi a to jeho štýlu hry vyhovuje. Ak má niekto zdolať Federera, tak práve on," nechal sa počuť 21-ročný Čech, ktorý si postupom do štvrťfinále utvoril kariérne grandslamové maximum. "Bojoval som nielen so súperom, ale aj silným vetrom. Výsledok však ukazuje, že veľmi úspešne. Celkovo sa vo Wimbledone cítim dobre. Na dvorci si to užívam viac ako v Paríži, kde je na mňa kladený oveľa väčší tlak," prehovoril pohodu vyžarujúci 21-ročný Španiel. Jeho súperom bude opäť najmladší člen súčasnej svetovej špičky Djokovič. Iba 20-ročný zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu a štvrtý nasadený hráč turnaja zdolal vo štvrťfinále po tuhom päťsetovom boji desiatku "pavúka", Cyperčana Marcosa Baghdatisa presne za 300 minút 7:6 (4), 7:6 (9), 6:7 (3), 4:6, 7:5. Stretnutie prinieslo urputný boj a niekoľko naozaj zaujímavých momentov. Djokovič za stavu 1:0 na sety čelil v tajbrejku druhého dejstva až šiestim setbalom, ale lanský semifinalista Baghdatis ani jeden z nich nepremenil. Rodák z Belehradu vyhral tajbrejk 11:9 a keď viedol v treťom sete 3:0, zdalo sa, že je rozhodnuté. O dva roky starší Baghdatis však neuveriteľne zabojoval a sériou piatich hier v rade otočil na 5:3. Djokovič mu však set len tak ľahko neodovzdal a dotiahol sa opäť do tajbrejku, v ktorých mal v tomto roku vo Wimbledone dovtedy bilanciu 8:1. Tentokrát však ťahal za kratší koniec a bývalý najlepší svetový junior nielen že znížil na 1:2 na sety, ale získal aj štvrtý set v pomere 6:4 a začínalo sa odznova. V rozhodujúcom dejstve si obaja hráči držali svoje podanie, až kým v jedenástom geme Cyperčan nezaváhal. Djokovič potom za stavu 6:5 už zápas dopodával do víťazného mečbalu a jedného z najväčších víťazstiev svojej krátkej kariéry. "Neviem, ako som vyhral tento fantastický zápas. Na tráve sú veľmi atypické také dlhé stretnutia. Cítim sa neuveriteľne, ale nechcel by som po takomto boji byť v koži súpera. Marcos hral vynikajúco a môžem zodpovedne vyhlásiť, že tento zápas si zaslúžil vyhrať aj on," uviedol Djokovič, ktorý dohrával s bolesťami chrbta. Jeho náprotivok sa podľa vyhlásenia rýchlo zmieril s tesnou prehrou: "Sme ľudia a prehry patria k športu. Mal som v prvých dvoch setoch veľa príležitostí, ktoré som nevyužil. Som trochu sklamaný, ale na druhej strane sa teším z Novaka. Je to jeden z hráčov, ktorí dávajú do svojho výkonu na dvorci všetko."
Okrem dvojice Nadal - Baghdatis je v semifinále aj topfavorit Federer. Najvyššie nasadený Švajčiar, ktorý si v All England Clube robí zálusk na piaty titul v rade, vyradil vo štvrťfinále Španiela Juana Carlosa Ferrera 7:6 (2), 3:6, 6:1, 6:3. Bývalý šampión Roland Garros Ferrero bol Federerovi s výnimkou tretieho setu vyrovnaným súperom a ako prvý hráč na tohtoročnom superturnaji na londýnskej tráve mu zobral set. Napriek tomu relatívne hladko postúpil a v semifinále si počká na víťaza súboja Andy Roddick (3-USA) - Richard Gasquet (12-Fr.).
"Som v pohode, aj keď to nebolo jednoduché. Bol som viac dní bez tenisu a dlhšie mi trvalo nájsť rytmus. Stratil som set a nie zápas, takže spokojnosť," uviedol 25-ročný Švajčiar.
Federer si pripísal na tráve 52. víťazný zápas v sérii a v semifinále na grandslamovom podujatí nechýba trinástykrát v rade, čiže od Wimbledonu 2004. Posledným hráčom, ktorý ho zdolal skôr ako v semifinále na turnaji veľkej štvorky, bol v roku 2004 na Roland Garros v Paríži Brazílčan Gustavo Kuerten.