24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

14. mája 2008

Švédi ôsmykrát v rade v semifinále majstrovstiev sveta v Kanade

Hokejisti Švédska sa stali prvými semifinalistami majstrovstiev sveta v Kanade, v stredajšom štvrťfinále v Québec City zdolali odvekých rivalov z Česka 3:2 po predĺžení. Víťazný gól si pripísal ...

QUÉBEC CITY 14. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Švédska sa stali prvými semifinalistami majstrovstiev sveta v Kanade, v stredajšom štvrťfinále v Québec City zdolali odvekých rivalov z Česka 3:2 po predĺžení. Víťazný gól si pripísal v 64. min Mattias Weinhandl a poslal Švédov od roku 2000 ôsmykrát do semifinále. Tri korunky nezvládli štvrťfinále od zavedenia súčasného formátu šampionátov jedine v roku 2000, keď ich zdolali Fíni, potom osemkrát v rade boli v boji o účasť vo finále. Česi budú chýbať za posledných deväť rokov medzi najlepšími štyrmi štvrtýkrát. Zverencom trénera Aloisa Hadamczika sa proti Švédsku v poslednom čase nedarí, so severským rivalom prehrali v semifinále olympijského turnaja v Turíne 2006 ako aj vo finále MS v Rige 2006. Tento rok neuspel proti severanom už v osemfinálovej E-skupine 3:5. Švédi, ktorým výrazne pomohla posila z New York Rangers Henrik Lundqvist, narazia v piatkovom semifinále na lepšieho z dvojice Nórsko - Kanada. Výsledok - štvrťfinále (Québec City): Česko - Švédsko 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1) Góly: 31. Rolinek (Kotalík, Plekanec), 53. Vrbata (z tr. strieľania) - 28. Hörnqvist (Stralman, N. Bäckström), 57. M. Nilson (Magnus Johansson, R. Wallin), 64. Weinhandl (Stralman, M. Nilson) Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: Kohn (ČR) za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Rönn (Fín.) - Fonselius (Fín.), de Haan (Kan), 9787 divákov Zostavy: Česko: Hnilička - Židlický, T. Kaberle, Rozsíval, Kuba, Z. Michálek, Čáslava, Hejda - Erat, J. Hlinka, Eliáš - Kotalík, Plekanec, Rolinek - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Irgl, J. Novotný, Kohn - Skuhravý. Švédsko: Lundqvist - Stralman, K. Jönsson, Edler, Murray, Magnus Johansson, Frogren, Wallin - Hörnqvist, N. Bäckström, R. Nilsson - M. Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Ledin - Holmqvist, Warg, Andersson - Fabricius Stretnutie malo opatrný úvod, oba tímy si dávali pozor najmä na defenzívu. Švédsky gólman Lundqvist mal v prvých minútach problémy s korčuľami, ktoré si musel nechať dvakrát prebrúsiť. Smerom dopredu boli nebezpečnejší Česi, skóre sa dlho nemenilo. V 28. min počas presilovky vyrazil Hnilička strelu Stralmana len pred seba a puk pohotovo poslal do bránky Hörnqvist - 0:1. Po góle sa Švédi upokojili a dostali do tlaku, po ktorom však inkasovali. V 31. min po Kotalíkovej akcii sa puk dostal k voľnému Rolinkovi a ten vyrovnal. Šance potom boli na oboch stranách, tempo hry sa zrýchlilo a najmä Česi boli v úvode tretej dvadsaťminútovky nebezpeční. Hra sa začala prelievať zo strany na stranu. Českí hráči získali psychickú výhodu v 53. min, keď sám faulovaný Vrbata využil trestné strieľanie a bekhendovým blafákom poslal svoj tím do vedenia. Švédi museli vrhnúť všetky sily do útoku, v 57. min tečoval Johanssonovu strelu pred Hniličkom Marcus Nilson a poslal duel do predĺženia. Po 51 sekundách nastaveného času sa rútil na Hniličku osamotený Weinhandl, Erat stihol zatiahnuť záchrannú brzdu. Švédi síce presilovku nevyužili, ale najlepší strelec elitserien Weinhandl z Linköpingu v páde po jej skončení z otočky prekonal aj so šťastím Hniličku a definitívne rozhodol. SITA