Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2021

Estónsko má novú vládu, po prvý raz v histórii stojí na jej čele žena


Tagy: vláda

V Estónsku zložila prísahu nová vláda, ktorú po prvý raz v histórii krajiny povedie žena. Pätnásťčlenný kabinet, na ktorého čele stojí 43-ročná premiérkaZdieľať
estonia_election_glance_24832 f7fe3a7f952543e1aa26c535eca47427 1 676x491 26.1.2021 (Webnoviny.sk) - V Estónsku zložila prísahu nová vláda, ktorú po prvý raz v histórii krajiny povedie žena. Pätnásťčlenný kabinet, na ktorého čele stojí 43-ročná premiérka Kaja Kallasová, v utorok schválil parlament. Stalo sa tak po tom, čo ho vymenovala prezidentka Kersti Kaljulaidová.


Stredopravá Reformná strana, ktorej predsedá Kallasová, a Estónska strana stredu sa v nedeľu dohodli na vytvorení vládnej koalície, ktorá nahradí predošlý kabinet Jüriho Ratasa, ktorý tento mesiac podal demisiu pre korupčný škandál.

Obe strany majú sedem ministerských kresiel a pohodlnú väčšinu v Parlamente. Kallasová dala vo vláde dôraz na rodovú rovnováhu a kľúčové funkcie zastáva niekoľko žien. Keit Pentus-Rosimannusová je napríklad ministerka financií a niekdajšia veľvyslankyňa Estónska v Českej republike Eva-Maria Liimetsová zase povedie rezort zahraničných vecí.

Reformná strana pod vedením Kallasovej vyhrala parlamentné voľby v roku 2019. Političke sa však vtedy nepodarilo zostaviť vládu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Estónsko má novú vládu, po prvý raz v histórii stojí na jej čele žena © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: vláda
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po očkovaní proti koronavírusu na Slovensku zomrel 79-ročný muž
<< predchádzajúci článok
Kolíková Ficove tvrdenia odmieta, súdy nerozhodujú na základe politických objednávok

Estónsko má novú vládu, po prvý raz v histórii stojí na jej čele žena - diskusné fórum čitateľov