Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2011

Taliansko odmietlo pomoc z eurovalu

Zdieľať
peniaze  BERLÍN 9. novembra (WEBNOVINY) - Nemecké ministerstvo financií poprelo vyhlásenie svojho šéfa Wolfganga Schäubleho v rozpočtovom výbore nemeckého parlamentu, že Taliansku počas minulotýždňového summitu G20 v Cannes ponúkli pomoc z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF).


"Minister financií rozpočtový výbor Bundestagu neinformoval o diskusiách na summite G20 v súvislosti s programom EFSF pre Taliansko," uviedol nemecký rezort financií vo vyhlásení.

Podľa troch účastníkov zasadania rozpočtového výboru nemeckého parlamentu Schäuble povedal, že Berlusconimu v Cannes ponúkli šancu zúčastniť sa programu EFSF, ale on to odmietol.

Rozpočtový výbor diskutoval za zatvorenými dverami o aktuálnom vývoji dlhovej krízy a o EFSF. Výnosy z talianskych dlhopisov v stredu vyskočili na 7,502 percenta, čo predstavuje nové historické maximum od zavedenia eura v roku 1999.


Otvorili Pandorinu skrinku

Odpustenie polovice gréckeho dlhu môže mať nebezpečné a nedozerné následky, vyjadril sa jeden z uznávaných nemeckých bankárov v rozhovore pre stredajšie vydanie Financial Times. Šéf Deutsche Bank Josef Ackermann, ktorý je jedným z ekonomických poradcov kancelárky Angely Merkelovej, si totiž myslí, že porušením princípu schopnosti krajín eurozóny splácať svoj dlh "sa otvorila Pandorina skrinka".

Finančnému odborníkovi sa taktiež nepáči zapojenie súkromného sektora do záchrany zadlžených krajín.

Podľa jeho názoru tento spôsob pomoci "musí skončiť pri Grécku", ktorému banky odpísali 50 percent dlhu.

Ako zdôraznil, "musíme nastoliť dôveru v schopnosť vlád splácať svoje pôžičky a to môžeme docieliť iba prostredníctvom politických krokov jednotlivých krajín, inú cestu nevidím".

Na stredajšej tlačovej konferencii v Berlíne nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že v Európe je čas na veľké zmeny. "Spoločenstvo, ktoré bez ohľadu na svetový vývoj tvrdí, že nemôže zmeniť svoje základné pravidlá, nemôže prežiť. Som o tom presvedčená," skonštatovala. "Keďže sa situácia vo svete radikálne mení, musíme byť pripravení prijať nové výzvy. Znamená to viac Európy, nie menej Európy," doplnila.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Taliansko znepokojilo Nemecko aj Veľkú Britániu (9. 11. 2011)
 Taliansko musí urýchlene konať, tvrdí Iveta Radičová (9. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Prezident na prijatie Jozefa Čentéša už nevidí dôvod
<< predchádzajúci článok
Pozvánka na umelecký projekt Visible Data