Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2006

Teherán je pripravený rokovať s USA,obohacovanie ale nezastavíIrán je ochotný rokovať so Spojenými štátmi, odmieta ale predtým zastaviť svoj program obohacovania uránu, uviedol vo štvrtok iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí. Irán má ...Zdieľať

TEHERÁN 1. júna (WN/SITA/AFP) - Irán je ochotný rokovať so Spojenými štátmi, odmieta ale predtým zastaviť svoj program obohacovania uránu, uviedol vo štvrtok iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí. Irán má záujem o rokovania so všetkými stranami pod podmienkou, že budú rešpektovať jeho právo na využitie jadrovej energie, povedal Mottakí.

"Podporujeme dialóg vo férovej a nestrannej atmosfére, nebudeme ale hovoriť o našich neodcudziteľných a legitímnych právach, pretože toto je právo nášho ľudu v zmysle medzinárodného práva a zmlúv," povedal Manúčehr Mottakí v reakcii na stredajšiu ponuku Spojených štátov pridať sa k európskym rokovaniam s Iránom o jeho jadrovom programe.

Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová v stredu pred odletom do Viedne vyjadrila ochotu svojej vlády viesť priame rokovania s Iránom o jeho jadrovom programe, ak Irán pozastaví proces obohacovania uránu. Vo štvrtok budú vo Viedni o Iráne rokovať ministri zahraničných vecí piatich stálych členov Bezpečnostnej Rady Organizácie Spojených národov (Spojené štáty americké, Rusko, Británia, Francúzsko, Čína) a Nemecka. Pokúsia sa dohodnúť o výhodách, ktoré ponúknu Iránu, ak sa vzdá svojho jadrového programu, a o sankciách v prípade, ak sa ho nezriekne.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Preferenčné hlasy môžu podľa Wienk zmeniť tvár politiky
<< predchádzajúci článok
ZOS Gabriela ponúka nadštandardné služby chorým a starým

Teherán je pripravený rokovať s USA,obohacovanie ale nezastaví - diskusné fórum čitateľov