06. januára 2019

Tipsport liga: Nitra deklasovala Budapešť

Nitra 6. januára (TASR) -

HK Nitra - MAC Újbuda Budapešť 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Góly: 4. Minárik (Scheidl, Korím), 22. Scheidl (Korím, Morrison), 35. Kerbashian (McCormack, Slovák), 41. Bortňák, 48. Scheidl (Buček, McCormack), 52. Blackwater (Slovák) - 3. Szabad (Terbócs) Rozhodovali: Jonák, Adamec - Frimmel, Durmis, vylúčení: 3:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 2116 divákov.

Nitra: Šimboch - McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Pupák, Versteeg, A. Sloboda - Lantoši, Slovák, Blackwater - Scheidl, Kerbashian, Minárik - Buček, Bortňák, Rapáč - Hrušík, Čaládi, Pätoprstý

Budapešť: Rajna - Pozsgai, Fejes, Negrin, Garát, Vokla, Burt, Kreisz - Orbán, Langkow, Bodó - Klempa, Brown, Dansereau - Majoross, Nagy, Terbócs - Szabad, Pápa, Szigeti

Erik Čaládi z Nitry (vzadu) a Kevin Szabad z Budapešti v zápase 39. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Nitra - MAC Budapešť 6. januára 2019 v Nitre. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Favorit stretnutia bola domáca Nitra, hostia sa jej mohli vyrovnať bojovným výkonom. V prvej tretine sa prezentovali hráči z Budapešti slušnou hrou a odmenení boli už v 3. minúte. Prečíslenie zakončil presnou strelou Szabad - 1:0. Odpoveď prišla už o minútu, keď v predbránkovom priestore pretlačil puk za Rajnu ešte len 18-ročný Minárik - 1:1. V 17. minúte bol prichystaný na dorážku hosťujúci Bodó, ale puk v poslednej chvíli obetavo zblokoval Blackwater.

V druhej tretine už dokázala Nitra prepnúť na vyšší rýchlostný stupeň a na ľade bola lepšia. Herné zlepšenie dokázali Nitrania pretaviť aj na góly. V druhej minúte prostrednej časti prekonal Rajnu kanadský útočník Scheidl, ktorého neskôr napodobnil jeho kolega z útoku - Kerbashian - 3:1. Jedinú väčšiu šancu hostí zahodil v 28. minúte Majoross, keď v úniku "našiel" iba Šimbochovu lapačku.

Tretia tretina bola veľmi podobná tej druhej. Už po osemnástich sekundách využil Bortňák zaváhanie obrany MAC a v oslabení zvýšil na 4:1. V 48. minúte strelil druhý gól v zápase Scheidl a ďalším strelcom Nitry bol v 52. minúte Blackwater - 6:1. Skóre mohol ešte prikrášliť aktívny Lantoši, ale tomu gól súdený nebol a trafil len žŕdku.

HKM Zvolen - HK Poprad 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Góly: 28. Michal Chovan (Obdržálek), 31. Handlovský (Vandas), 46. Špirko (Šišovský, Mitchell), 50. Handlovský (Vandas). Rozhodovali D. Konc st., Štefík – Tvrdoň, Výleta, vylúčení 3:2, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, zmeny: 50. Nechvátal za Vošvrdu, 1518 divákov.

HKM Zvolen: Skapski – Pöyhönen, Fraser, Drgoň, Ulrych, Vandane, Zeleňák, Růžička – Vandas, Kytnár, Handlovský – Zuzin, Michal Chovan, Obdržálek – Mitchell, Špirko, Šišovský – P. Halama, S. Petráš, Andrisík

HK Poprad: Vošvrda (50. Nechvátal) – Petran, D. Brejčák, Fabian, Erving, Ťavoda, Brincko, Česánek – Bondra, Mlynarovič, P. Svitana – Abdul, Zagrapan, Takáč – Belluš, Paukovček, Lichanec – Koyš, Heizer, Kundrík

Vo vyrovnanej tabuľke mohli Zvolenčania v prípade víťazstva výrazne poskočiť z 5. miesta a dostať sa aj pred tretí Poprad. Očakával sa podobný priebeh ako v troch predchádzajúcich vzájomných zápasoch, v ktorých vždy zvíťazili "kamzíci", či už o jeden gól, v predĺžení, alebo po samostatných nájazdoch. Popradu sa vonku zvykne dariť, čo ukázal aj pri šiestich víťazstvách v predošlých kolách, možno aj preto domáci spočiatku s maximálnym úsilím pritlačili a zamkli súpera. Potom sa hra otočili a prvú väčšiu príležitosť spálil v 7. min hosťujúci Mlynarovič. V 14. min trafil Handlovský bombou od modrej hornú žŕdku popradskej bránky a hostia so šťastím prežili ďalší chvíľkový tlak Zvolenčanov. Tí sa snažili dohrávať súboje a na zdravú agresivitu Petráša doplatil Koyš. V 17. min si so strelou Kytnára brankár Vošvrda poradil a vystrašila ho so zvukom klaksónu aj ďalšia strela úplne voľného Handlovského do žŕdky.

V druhej tretine mohol otvoriť skóre Petráš, no bránku zblízka netrafil. Až v 28. min ukázal Chovan, ako sa strieľajú góly, neunáhlil sa, no v správnom momente cez hráča presne namieril popod lapačku Vošvrdu do siete. V 31. min voľný Handlovský príklepom z medzikružia pridal ďalší gól a ak by Petráš mieril v 37. min presnejšie, Popradčanom by sa dýchalo už veľmi zle. Aj preto zabrali a Zagrapanovi v 38. min a onedlho Takáčovi v oslabení chýbalo len veľmi málo, aby nepriaznivý stav zmiernili.

Tretia tretina bola v znamení úsilia "kamzíkov" streliť čo najskôr kontaktný gól, no schladil ich v 46. min Špirko, ktorý sa pretlačil z ostrého uhla až pred bránku a po dokonalej kľučke na brankára zasunul puk popri betóne do siete. Víťazné dielo vydareného bojovného zápasu dokonal v 50. min Handlovský a po pomerne lacnom góle znovu popri lapačke sa nechal brankár Vošvrda vystriedať.

Hlasy po zápase

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "Podali sme veľmi dobrý výkon, hrali sme tak, ako sme si zaumienili, napádali sme, agresívne dohrávali súboje a z toho pramenili aj naše šance. Súpera sme dostávali pod tlak, zvládli sme aj oslabenia. Naša sila bola aj v priamočiarosti a jednoduchosti, na tom budeme neustále stavať. S Popradom sme mali predtým nevýraznú bilanciu, no bolo to hlavne o smole, až teraz sme sa presadili. Dúfam, že sme už zažehnali menšiu krízu, aj naďalej sa sústredíme hlavne na zdokonaľovanie maličkostí."

Roman Stantien, tréner Popradu: "Domáci boli lepší a my sme si víťazstvo nezaslúžili. Najväčší problém sme mali v slabšom dôraze a aj v zakončovaní. Už dlhšie sa nevieme v šanciach gólovo presadiť a keď bolo už 0:3 v náš neprospech, bolo v podstate po zápase. Nepomohli sme si ani v presilovkách, to nás neustále sprevádza. Keď nepremeníte šance a nedáte gól, nedá sa vyhrávať."

Lukáš Handlovský, autor dvoch gólov Zvolena: "Začali sme tak, ako sme si predstavovali, boli sme aktívni, tlačili sa do bránkového priestoru. Súperovi sme veľa nedovolili, asi len v ich presilovke. Nastrelil som dve žŕdky, potom aj góly a zápas sme mali pevne v rukách."

Samuel Takáč, útočník Popradu: "Mali sme síce dostatok sebavedomia, no inkasovaný gól nás nalomil a my sme sa splašili, začali sme hrať niečo úplne iné, na čo sme zvyknutí. Škoda, že som nestrelil aspoň jeden gól, aj ďalší mali príležitosti, určite by sme sa nakopli a viac súpera potrápili."