Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2007

Tomanová zvažuje predĺžiť minimálny čas sporenia v 2. pilieriMinisterstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) uvažuje o predĺžení minimálneho obdobia sporenia v druhom dôchodkovom pilieri zo súčasných 10 rokov na 15 rokov. Na tlačovej besede to ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) uvažuje o predĺžení minimálneho obdobia sporenia v druhom dôchodkovom pilieri zo súčasných 10 rokov na 15 rokov. Na tlačovej besede to uviedla ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. "Chceme tiež inovovať podmienky odchodu do predčasného dôchodku a pohrávame sa aj s mechanizmom valorizácie dôchodkov," uviedla šéfka rezortu. Ako však skonštatovala, pri rozhodovaní o systéme zvyšovania dôchodkov bude ministerstvo dodržiavať programové vyhlásenie vlády, ktoré hovorí o "stabilizácii priemernej výšky dôchodku vo vzťahu k priemernej mzde v národnom hospodárstve".

Ďalším z uvažovaných opatrení v oblasti dôchodkového systému je podľa ministerky zdobrovoľnenie vstupu do druhého dôchodkového piliera, ako aj výstupu z tohto systému. Ministerstvo tiež podľa Tomanovej pripravuje zvýšenie percenta tvorby správneho fondu Sociálnej poisťovne. "Kvôli zavedeniu druhého piliera sa dostala Sociálna poisťovňa do tiesne a správny fond nepostačuje na správu poisťovne," upozornila. Konkrétne opatrenia, ktoré ministerstvo nakoniec prijme, by mali byť podľa ministerky známe do dvoch týždňov.

Rezort práce a sociálnych vecí tiež informoval o výsledku analýzy právnych dôsledkov zmien sadzieb do druhého dôchodkového piliera. "Po právnej stránke advokátska kancelária nenachádza zásadné riziká pri možnosti prístupu k zmenám príspevkovej sadzby do druhého piliera," skonštatoval generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia MPSVR Igor Lipták.

Vo svojom programovom vyhlásení sa vláda v oblasti dôchodkovej reformy zaviazala k tomu, že "vynaloží maximálne úsilie na stabilizovanie miery náhrady mzdy a naštartuje jej zvýšenie". Miera náhrady mzdy predstavuje pomer priemernej výšky dôchodku k priemernej mzde na Slovensku.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ekologické potraviny budú mať povinne logo EÚ
<< predchádzajúci článok
Blair tvrdí, že vzťahy medzi vládou a médiami sa zhoršili

Tomanová zvažuje predĺžiť minimálny čas sporenia v 2. pilieri - diskusné fórum čitateľov