22. augusta 2013

Tottenham deklasoval Dinamo Tbilisi 5:0, Liberec zvíťazil 3:1

Futbalisti Tottenhamu sa radujú po góle

Futbalisti Tottenhamu sa radujú po góle Foto: TASR/AP
Bratislava 22. augusta (TASR) - Futbalisti Tottenhamu Hotspur sú jednou nohou v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA 2013/2014. Klub anglickej Premier League v štvrtkovom prvom stretnutí play off EL deklasoval gruzínsky tím Dinamo Tbilisi na jeho ihrisku 5:0 a postup má prakticky vo vrecku.

Londýnčania si už v úvodnej 45-minútovke utvorili zásluhou Townsenda a Paulinha dvojgólový náskok. V druhom polčase ich kanonáda pokračovala, keď dvakrát do čierneho namierila čerstvá španielska akvizícia "kohútov" Soldado a jeden zásah pridal Rose. Odveta o týždeň na White Hart Line tak bude už len formalitou.

Hráči Jablonca sa v dueli s Betisom Sevilla nezľakli súpera zvučného mena a s tímom španielskej La Ligy odohrali strhujúci zápas plný šancí a vzrušujúcich okamihov. Skóre otvoril v 21. minúte po nedorozumení dvojice domácich stopérov Molina, tesne pred polčasovou prestávkou rozjasal domáce publikum Kopic, ktorý strelou ľavačkou k bližšej žrdi vyrovnal. Favorit však nakoniec svoju úlohu zvládol, víťazný gól Betisu vsietil v 86. minúte Mabwati, ktorý dorazil do siete strelu Juana Carlosa.

Nádejnú pozíciu si pred odvetou utvoril Maccabi Haifa, ktorý zdolala premožiteľa AS Trenčín rumunskú Astru Giurgiu 2:0. Izraelčanov poslal do vedenia vydarenou strelou z priameho kopu Rayo, ktorý mal v 41. minúte šancu zvýšiť domáci náskok, ale nariadený pokutový kop nepremenil. Maccabi sa napokon dočkal druhého gólu, po hodine hry pridal poistku Turgeman.

Dôležitý krok k postupu urobil aj Dynamo Kyjev, ukrajinský zástupca v úvodnom štvrtkovom stretnutí zvíťazil na ihrisku kazašského FK Aktobe tesne 3:2.

Už po úvodnom zápase je prakticky rozhodnuté o postupe futbalistov Red Bull Salzburg. Rakúsky zástupca v zostave bez slovenského legionára Dušana Šventa, ktorý bol len na lavičke náhradníkov, na domácom ihrisku rozdrvil Žalgiris Vilnius 5:0. V drese Salzburgu stačilo španielskemu útočníkovi Jonathanovi Sorianovi 34 minút na skompletizovanie hetriku.

V zápase Apollon Limassol - OGC Nice rozhodoval Kružliak

V stretnutí, v ktorom rozhodoval slovenský arbiter Ivan Kružliak, zvíťazil Apollon Limassol nad OGC Nice 2:0. Oba góly domácich dal po zmene strán argentínsky útočník Gaston Sangoy.

Premožiteľ Žiliny v 3. predkole Európskej ligy HNK Rijeka si vytvoril nádejnú pozíciu pred odvetou play off, keď v úvodnom stretnutí zdolal VfB Stuttgart 2:1. Oba góly dosiahli domáci v záverečnej polhodine, keď najskôr skóroval Leon Benko a potom Bosniak Zoran Kvržič. Lenže posledné slovo mali hostia zásluhou ďalšieho Bosniaka Vedada Ibiševiča.

Liberec prekvapil Udinese

Azda o najväčšie prekvapenie vo štvrtkovom pohárovom programe sa postarali futbalisti Slovana Liberec, ktorí v Terste zvíťazili 3:1 nad Udinese Calcio. Hostia boli celý zápas pod tlakom, ale súčasne ukázali efektivitu v koncovke. Už v 16. minúte vymietol šibenicu strelou z 25 m Sergej Rybalka. Na gól ukrajinského legionára odpovedal v 35. minúte Gabriel Silva, ktorému servíroval milimetrovú prihrávku Antonio Di Natale. Lenže po zmene strán úradovali už len hostia. V 49. prešla lopta v šestnástke krížom až k Dzonovi Delargemu a ten do odkrytej brány nemal problém vsietiť - 1:2. Domáci nedokázali svoju úzenú prevahu premeniť na gól, aj keď niekoľko šancí volalo po góle. Naopak, v 83. minúte nádhernou strelou spoza šestnástky uzavrel skóre na 1:3 Ondřej Kušnír.

Rapid Viedeň v zostave so slovenským gólmanom Jánom Novotom si doma poradil s gruzínskym tímom Dila Gori tesne 1:0.

Odvetné zápasy sú na programe vo štvrtok 29. augusta. Do skupinovej fázy EL postúpi 31 tímov z play off a 10 vypadávajúcich tímov z play off Ligy majstrov (5 z majstrovskej a 5 z nemajstrovskej vetvy). Sedmičku Wigan Athletic, FC Valencia, SC Freiburg, Lazio Rím, Vitoria Guimaraes, Girondins Bordeaux a Anži Machačkala UEFA do skupín priamo nasadila.

Sumáre úvodných zápasov play off Európskej ligy UEFA 2013/2014:

FK Aktobe - Dynamo Kyjev 2:3 (1:1)
Góly: 37. Tremoulinas (vlastný), 66. Chajrullin - 16. Jarmolenko, 52. Ideye, 57. Belhanda

Dinamo Tbilisi - Tottenham Hotspur 0:5 (0:2)
Góly: 58. a 68. Soldado, 12. Townsend, 44. Paulinho, 65. Rose

Kubaň Krasnodar - Feyenoord Rotterdam 1:0 (0:0)
Gól: 60. Balde

FK Karabach - Eintracht Frankfurt 0:2 (0:1)

Góly: 56. Batshuayi, 83. Bulot, ČK: 36. Sverčinskij (Minsk) po 2. ŽK

Red Bull Salzburg - Žalgiris Vilnius 5:0 (3:0)
Góly: 29., 37. a 63. Soriano, 40. Mane, 68. Hinteregger

FC St. Gallen - Spartak Moskva 1:1 (0:1)
Góly: 47. Mathys - 37. Movsisjan

Molde FK - Rubin Kazaň 0:2 (0:1)
Góly: 21. a 90. Rondon

FB Esbjerg - AS St. Etienne 4:3 (1:2)
Góly: 26. a 80. Ankersen, 64. van Buren, 75. Andreasen - 22. Tabanou, 42. Hamouma, 70. Perrin

JK Nomme Kalju - Dnipro Dnepropetrovsk 1:3 (0:2)

Góly: 49. Bendiksen (11 m), 68. Pritchard - 9. Almeida

Pandurii Targu Jiu - Sporting Braga 0:1 (0:0)

Góly: 74. Benko, 87. Kvržič - 89. Ibiševič

Černomorec Odesa - Skënderbeu Korçë 1:0 (0:0)
Gól: 75. Guy

Partizan Belehrad - FC Thun 1:0 (1:0)
Gól: 70. Jojič

FK Vojvodina Novi Sad - Šeriff Tiraspoľ 1:1 (1:1)
Góly: 54. Škuletič - 36. Isa, ČK: 42. Henrique (Tiraspoľ)

Udinese Calcio - Slovan Liberec 1:3 (1:1)
Góly: 35. Gabriel Silva - 16. Rybalka, 49. Delarge, 83. Kušnír

SV Zulte-Waregem - APOEL Nikózia 1:1 (1:0)
Góly: 21. Malanda - 88. Alexandrou

Rapid Viedeň – FC Dila Gori 1:0 (1:0)
Gól: 43. Schaub
/Novota chytal za domácich celý zápas/

Grasshoppers Zürich – AC Fiorentina 1:2 (0:1)
Góly: 64. Ngamukol – 13. Cuadrado, 46. Gomez

Estoril Praia – FC Pasching 2:0 (2:0)
Góly: 10. Evandro, 40. Carlitos

FC Sevilla – Slask Vroclav 3:1 (1:1)
Góly: 36. Rakitič, 67. a 89. Marin, 86. Gameiro – 16. Paixao, ČK: 55. Dudu (Slask)