Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. mája 2007

Trest smrti vpichnutím injekcií sa používa už tridsať rokovPoprava smrtiacou injekciou môže znamenať pomalé umieranie, pri ktorom zostáva človek pri vedomí. Informoval o tom internetový portál lidovky.cz odvolávajúc sa na najnovšiu štúdiu lekárskeho ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - Poprava smrtiacou injekciou môže znamenať pomalé umieranie, pri ktorom zostáva človek pri vedomí. Informoval o tom internetový portál lidovky.cz odvolávajúc sa na najnovšiu štúdiu lekárskeho časopisu PLoS Medicine. To je ale v rozpore so zákonmi, podľa ktorých majú odsúdení nárok na to, aby zomreli bezbolestne. Mnohí, takto odsúdení ale údajne zomierajú na udusenie, a teda bolestivo. Problematikou sa zaoberal vedecký tím zložený zo Španielov a Američanov pod vedením Leonidasa Koniarisa z Miamskej univerzity.

Spôsob popravy - čo najhumánnejší a najlacnejší, hľadá ľudstvo už od 19. storočia. V minulosti sa často využívalo stínanie gilotínou, stavali sa šibenice, neskôr sa začali využívať popravy na elektrickom kresle. S novým vynálezom - kombináciou troch látok, ktoré sa mali vpichnúť odsúdencovi do žily, prišiel v roku 1977 americký súdny lekár Jay Chapman. Prvá z látok - thiopental sodný má človeka do 15 sekúnd uspať, druhá - pankurónium, zastavuje dýchanie a následne sa vpichne tretia injekcia s obsahom chloridu draselného (KCl), ktorý zastaví srdce. Na to, aby mohli odsúdeného vyhlásiť za mŕtveho, by malo stačiť päť minút.

Tento spôsob popravy ako prví prijali ešte v tom istom roku zákonodarcovia v americkom štáte Oklahoma. Historicky prvým popraveným bol o päť rokov neskôr Texasan Charles Brooks. Tridsať rokov od zavedenia metódy sa táto používa v 37 z 38 amerických štátov, kde je zavedený trest smrti. Smrti v elektrickom kresle dal prednosť iba štát Nebraska. Injekcia, ako forma usmrtenia, sa využíva aj v Číne, Guatemale a na Filipínach. Ako ďalej server lidovky.cz uvádza, očití svedkovia popráv tvrdia, že niektorí odsúdení dostávajú po vpichnutí látok kŕče a snažia sa posadiť. V niekoľkých prípadoch im dokonca musia vpichnúť ďalšiu dávku KCl. Argumentom tých, ktorí sú proti tejto forme usmrcovania, je aj to, že pitvy preukázali nízke hladiny thiopentalu v tele, ktoré nestačia na to, aby zbavili človeka bolesti. Nie vždy dostačujúce sú aj dávky KCl, čo môže súvisieť aj s tým, že popravy nevykonávajú lekári, ale školený väzenský personál. Ten, hoci je školený, chybí oveľa častejšie, ako by to bolo v prípade lekárov. Často sa preto stáva, že účinné látky sa odsúdeným nedostávajú do krvného obehu, ale do svalu, resp. pod kožu, čím sa oslabuje ich účinok. V takom prípade ich usmrcuje pankurónium zastavujúce dych. Nízka dávka KCl zasa spôsobuje silné pálenie.

Takto mal zomrieť aj Ángel Nieves Díaz, odsúdený v osemdesiatych rokoch za účasť na lúpeži, pri ktorej bol usmrtený šéf jedného zo striptízových barov na Floride. Díaz tvrdil, že je nevinný a svedkovia v prípade tiež neboli veľmi presvedčiví. Popravili ho 13. decembra 2006. Po vpichnutí injekcií mal ešte 24 minút otvorené oči a pohyboval ústami. Za mŕtveho ho vyhlásili až 34 minút po začatí popravy, no aby skrátili jeho utrpenie, musel dostať ešte dodatočnú dávku KCl.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
.týždeň medzi najlepšími časopismi sveta
<< predchádzajúci článok
Čestný doktorát UKF v Nitre udelili Vilikovskému a Burlasovi

Trest smrti vpichnutím injekcií sa používa už tridsať rokov - diskusné fórum čitateľov

xxx27.12. 20:25:31