12. septembra 2008

Tureček obhájil striebro v časovke na handbikeoch

Štvrtý vzácny kov pre Slovensko na XIII. paralympijských hrách v Pekingu vybojoval v piatkových pretekoch na handbikeoch Rastislav Tureček. V časovke jednotlivcov na 12,7 km skončil druhý a obhájil tak ...

PEKING 12. septembra (WEBNOVINY) - Štvrtý vzácny kov pre Slovensko na XIII. paralympijských hrách v Pekingu vybojoval v piatkových pretekoch na handbikeoch Rastislav Tureček. V časovke jednotlivcov na 12,7 km skončil druhý a obhájil tak striebro spred štyroch rokov z Atén. Technicky náročnú a členitú trať v areáli, v ktorom v rámci augustových Hier XXIX. olympiády bojovali o najvyššie pocty triatlonisti, zvládol za 30:53,09 min. Za víťazným Rakúšanom Wolfgangom Schattauerom zaostal o 55,32 s. "Ešte sa neteším, zatiaľ som to nevidel oficiálne potvrdené," hovoril niekoľko minút po prejazde cieľom. Uveril, až keď za ním dobehla šťastná manželka Eugénia a dostal od nej sériu bozkov. "Boli to ťažké preteky. Trať bola náročná aj pre cyklistov, nie pre nás na handbikeoch. Jediné šťastie, že nepršalo. Hneď na začiatku prišlo prudké stúpanie, potom tam bolo niekoľko náročných zjazdov," rozhovoril sa potom už trojnásobný paralympijský medailista. Tretiu medailu - zlatú - má z Atén z pretekov s hromadným štartom. V Pekingu disciplína, ktorá je jeho silnejšou, nebude. "Prvýkrát som to počul pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta. Vtedy som tomu neveril. Až v máji, keď som dostal oficiálny program paralympiády, som musel uveriť. Nerozumiem tomu. Preteky s hromadným štartom sú divácky oveľa atraktívnejšie. Tu neviem ani ja, ako na tom som, nie ešte diváci. Mal som tú smolu, že som štartoval ako druhý v poradí. Keď som predbehol na trati súpera, ktorý štartoval predo mnou, tak som si v duchu povedal, že posledný určite nebudem. Nemal som sa však s kým porovnávať. Sledoval som si tachometer. V stúpaniach mi ukazoval okolo desať kilometrov za hodinu, v klesaniach som to však pustil aj šesťdesiat-šesťdesiatpäť. V priemere mi to robilo okolo dvadsaťpäť. Rýchlosť mám stále rád," narážal rodák z Trenčína na to, že na vozík sa dostal po ťažkej motocyklovej nehode. V Aténach mu na striebro v časovke stačilo necelých 24 km/h. Pred pretekmi si okruh prešiel iba dvakrát. "Nepotreboval som viac. Niektorí súperi tu boli každý deň, ja som iný. Vedel som, že nebudem môcť ísť silovo, ale že budem musieť veľa rozmýšľať. Myslím si, že som mal super deň," uzavrel 36-ročný Rastislav Tureček. "On je naozaj typ, ktorý sa dokáže vyhecovať v pravú chvíľu. Ja som od začiatku verila, že to dokáže," doplnila jeho manželka Eugénia Turečeková, ktorá je v Pekingu ako členka realizačného tímu. Slovensko má Turečekovou zásluhou v čínskej metropole už 4 medaily. Zlato vystrieľala Veronika Vadovičová vo vzduchovej puške 40, striebro okrem spomínaného handbikeára vybojovala stolná tenistka Alena Kánová v kategórii vozičkárok a bronz ďalší stolný tenista Miroslav Jambor v kategórii stojacich. Výsledky - časovka jednotlivcov - handbike: 1. Wolfgang Schattauer (Rak.) 29:57,77 min (priemerná rýchlosť 25,431 km/h), 2. Rastislav Tureček (SR) +55,32 s, 3. Alain Quittet (Fr.) +1:19,95 SITA