Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. februára 2018

Turecko zriadilo v Sýrii pozorovacie stanovište: V provincii IdlibIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Istanbul 15. februára (TASR) - Turecko zriadilo v Sýrii nové tzv. pozorovacie stanovište, ktoré je umiestnené v povstalcami kontrolovanej provincii Idlib, uviedla vo štvrtok agentúra AP.


Podľa správy tlačovej agentúry Anadolu ide o súčasť dohody o vytvorení tzv. zón deeskalácie, podporovanej Tureckom, Iránom a Ruskom.

Základňa s malým počtom vojakov, ktorých úlohou bude monitorovať všetky boje, bude umiestnená takmer 70 kilometrov od hraníc s Tureckom v severozápadnej Sýrii.

Turecký vojenský konvoj smerujúci na novú základňu v meste Maarrat an-Numán v Idlibe prekročil podľa Anadolu turecko-sýrske hranice v noci na štvrtok.

Ide o šieste z celkovo 12 plánovaných tureckých pozorovateľských stanovíšť. Tri zriadili turecké zložky v provincii Idlib ešte vlani v októbri a novembri, dve ďalšie začiatkom februára. Idlib je takmer kompletne pod kontrolou protivládnych síl.

Zriadenie týchto stanovíšť je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní v kazašskej metropole Astana, zameraných na ukončenie tohto sedem rokov trvajúceho konfliktu. Výstupom rokovaní bolo vlani vytvorenie štyroch tzv. zón deeskalácie. Spadajú do nich provincia Idlib a tiež časti provincií Aleppo, Lázikíja, Homs, Hamá, Damask, Dará a Kunajtra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová herňa spríjemní deťom náročné dni na onkológii v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Most-Híd: Dopravné značky v menšinových obciach môžu byť dvojjazyčné

Turecko zriadilo v Sýrii pozorovacie stanovište: V provincii Idlib - diskusné fórum čitateľov