Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. apríla 2010

Tvorbu M. Hnata prezentuje výstava Vnútorný model


Tagy: Milan Hnat

Posledných desať rokov tvorby výtvarného umelca Milana Hnata (1959) ponúkne návštevníkom výstava Vnútorný model, ktorú v ...Zdieľať
milan hnat Milan Hnat, Zuzana a starci

Foto: milanhnat.jalbum.net
BANSKÁ BYSTRICA 20. apríla (WEBNOVINY) - Posledných desať rokov tvorby výtvarného umelca Milana Hnata (1959) ponúkne návštevníkom výstava Vnútorný model, ktorú v priestoroch Bethlenovho domu na Dolnej ulici v Banskej Bystrici otvorí v stredu Stredoslovenská galéria. Ako informovala hovorkyňa galérie Iveta Mečiarová, Hnat patrí k predstaviteľom súčasného vizuálneho umenia strednej generácie. Popri pedagogickom pôsobení na Univerzite Mateja Bela a Akadémii umení v Banskej Bystrici systematicky rozvíja špecifický umelecký program a pravidelne sa prezentuje na domácich a zahraničných výstavách. Od svojho vstupu na výtvarnú scénu venuje témam blízkym svojmu nazeraniu na svet cez optiku kresťanskej viery.

"Autorovi bytostne blízke témy zviditeľňovania duchovného kontinuálne prestupujú celou tvorbou, ktorú možno charakterizovať ako permanentnú aktivitu zameranú na hľadanie výtvarných výrazových prostriedkov, ktorými je možné tlmočiť, odhaľovať a približovať aj to, čo stojí za bežnou existenčnou skúsenosťou človeka a dotýka sa osobnej viery v Boha. Médiá, ktorými tieto témy komunikuje divákovi, zahŕňajú predovšetkým maľbu a kresbu, na výstave je však zastúpená aj „priama“ a digitálne manipulovaná fotografia či rozsiahlejší cyklus digitálnych grafík," uviedla Mečiarová. Za prevládajúci prvok Hnatovej maliarskej tvorby posledného desaťročia možno podľa nej považovať deformovanú ľudskú alebo zvieraciu postavu a ich fragmenty, ktoré tvoria základ obrazovej skladby a okolo ktorých sa odvíja rozprávačská, dejová štruktúra.

Výstava Hnatovej tvorby Vnútorný model v Stredoslovenskej galérii sprístupnená do 20. júna.

SITA

Tagy: Milan Hnat
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zverejnili nominácie na 55. Ivor Novello Awards
<< predchádzajúci článok
Pohoda aj s Moustache a Shotgun Jimmiem