Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. októbra 2006

ÚDZS zaevidoval 773 tis. prihlášok do poisťovníÚrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zaevidoval 773 0911 oznámení o prijatí prihlášky na zmenu zdravotnej poisťovne. Ako na tlačovej besede informoval predseda ÚDZS Ján Gajdoš, úrad ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zaevidoval 773 0911 oznámení o prijatí prihlášky na zmenu zdravotnej poisťovne. Ako na tlačovej besede informoval predseda ÚDZS Ján Gajdoš, úrad predbežne neakceptoval až 60 169 prihlášok. "Je to pomerne vysoké číslo," komentoval

Z celkového počtu predbežne neakceptovaných prihlášok bolo 40 913 duplicitných a multiplicitných. Išlo pritom o 18 422 poistencov. Z nich 15 tis. podalo prihlášku do dvoch zdravotných poisťovní, tritisíc do troch poisťovní, 133 poistencov sa snažilo prihlásiť do štyroch poisťovní, jedenásť do piatich, deviati do šiestich poisťovní, a do všetkých siedmich sa naraz plánovalo prepoistiť päť poistencov. Absolútnym rekordérom je však poistenec, ktorý podal osem prihlášok. Zdravotných poisťovní je pritom iba sedem, čiže do jednej z nich sa prihlásil dvakrát.

Podľa predbežných údajov v absolútnych číslach najviac stratila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá prišla o 434 345 poistencov. Zápornú bilanciu prítoku a odtoku vykázala aj Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP), ktorá bude mať na budúci rok o 81 564 poistencov menej. Značný objem stratila aj Sideria, a to 79 401 poistencov. Pokles o 26 924 poistencov zaznamenala aj poisťovňa Apollo. V pomere k poistnému kmeňu najväčšiu stratu, až 20 % stratila Sideria, VšZP prišla o 12,75 % poistencov a SZP o necelých 12 %. Odtok poistencov z Apolla predstavuje 5,78 % poistencov.

Jedinou v súčasnosti fungujúcou zdravotnou poisťovňou, ktorá vykázala nárast poistencov, je Dôvera, kde od budúceho roku budú mať o 85 169 poistencov viac. Klientov od ostatných poisťovní nabrali dvaja noví hráči na trhu. Európska zdravotná poisťovňa eviduje nárast o 74 607 poistencov a Union zdravotná poisťovňa (UZP) 462 458 poistencov. UZP však zároveň drží prvenstvo v počte podaní na ÚDZS týkajúcich sa náboru poistencov. Úrad riešil 757 podaní na UZP, pričom 36 z nich sa týkalo podozrenia z falšovania prihlášky. Dva takéto podnety sa týkalo poisťovne Dôvera, pričom na ňu celkovo prišlo 34 podaní. Na EZP evidoval úrad 147 podaní, na VšZP ich bolo päť, na Apollo a SZP po jednom podaní. Na Sideriu sa nesťažoval nikto.

Ak poistenec dostane oznámenie o zmene poisťovne, pričom sám o zmenu nežiadal, mal by sa podľa odporúčania ÚDZS obrátiť na zdravotnú poisťovňu, ktorá mu túto zmenu ohlásila, so žiadosťou o vysvetlenie a zrušenie prihlášky. Svoj podnet by mali doložiť čestným vyhlásením, že žiadnu prihlášku nepodal. Ak zdravotná poisťovňa tejto žiadosti nevyhovie, občan môže podať podnet na ÚDZS, pričom by tiež mal doložiť čestné prehlásenie. ÚDZS následne preskúma, či prihláška fyzicky existuje a či spĺňa formálne náležitosti. Súčasne preskúma, ako zdravotná poisťovňa podnet občana preverovala.

Pokiaľ poistenec vyhlási, že prihlášku nepodal, ÚDZS podá návrh na začatie trestného stíhania. Súčasne úrad výkonom dohľadu a rozhodnutím o uložení sankcie, uloží zdravotnej poisťovni prijatie nápravných opatrení na vysporiadanie poistného vzťahu v prospech pacienta tak, aby nebolo dotknuté jeho právo na slobodný výber zdravotnej poisťovne. Úrad môže zdravotnej poisťovni uložiť aj pokutu, a to do výšky až 5 mil. Sk. Ak sa poisťovňa voči rozhodnutiu úradu odvolá, môže o platnosti alebo neplatnosti právneho úkonu rozhodnúť len súd.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bugár si v opozícii nevie vynachváliť veľa voľného času
<< predchádzajúci článok
OTP Banka Slovensko za deväť mesiacov so ziskom 169,9 mil. Sk