Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2019

Ukrajina pripravuje zoznamy pre druhú výmenu väzňov s RuskomUkrajina pripravuje zoznamy pre možnú druhú výmenu zadržiavaných osôb s Ruskom. Uviedol to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého citovala agentúra ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Kyjev 13. septembra (TASR) - Ukrajina pripravuje zoznamy pre možnú druhú výmenu zadržiavaných osôb s Ruskom. Uviedol to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého citovala agentúra Ukrinform.


Ďalšiu výmenu zadržiavaných osôb s Kyjevom v piatok nevylúčil ani hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Prvá výmena prebehla 7. septembra, keď si Rusko a Ukrajina navzájom vymenili 70 zadržiavaných osôb, po 35 z každej strany.

Do Kyjeva sa v rámci výmeny vrátilo aj 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri pri incidente v Kerčskom prielive, ako aj ukrajinský režisér Oleh Sencov. Ukrajina okrem iných prepustila novinára ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti Ukrajina Kirilla Vyšinského.

"Po prepustení našich politických väzňov a námorníkov pripravujeme nové zoznamy a čakáme na ďalšiu fázu výmeny zadržiavaných," povedal Zelenskyj počas vystúpenia na európskom strategickom fóre v Kyjeve (YES, Yalta European Strategy).

Možnosť realizácie ďalšej výmeny väzňov v piatok pripustil aj hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov, ktorý však zdôraznil náročnosť takéhoto kroku.

"Vyžaduje to začiatok nového procesu, výmenu názorov, veľmi namáhavú a zrejme časovo náročnú prácu. Nikto vopred nevylučuje možnosť a uskutočniteľnosť takéhoto procesu. Takže ide o záležitosť bilaterálnych kontaktov," zdôraznil Peskov.

Moskva aj Kyjev označili výmenu väzňov zo 7. septembra za pozitívny krok smerom k urovnaniu vzťahov medzi oboma krajinami. Nový ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý je v úrade štyri mesiace, považuje ukončenie konfliktu v Donbase za svoju hlavnú prioritu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kurz eura v piatok dočasne vzrástol nad 1,11 USD/EUR
<< predchádzajúci článok
Výstavba nemocnice na bratislavských Boroch ide podľa plánov

Ukrajina pripravuje zoznamy pre druhú výmenu väzňov s Ruskom - diskusné fórum čitateľov