Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. novembra 2020

Úplatkári žilinských súdov priznali svoju vinu, prokurátor im navrhol podmienečné trestyVšetci piati obžalovaní, ktorí sa v piatok 20. novembra postavili pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze ...Zdieľať
gettyimages 1161452160 676x448 20.11.2020 (Webnoviny.sk) - Všetci piati obžalovaní, ktorí sa v piatok 20. novembra postavili pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze úplatkov pre sudcov žilinských súdov, priznali svoju vinu. Obžalobe v tomto prípade čelia František T., známy tiež ako „Veľký Fero“, advokát Ľuboš M. a tiež Patrik M., Anton B. a František S., prezývaný „Malý Fero“.


Ten je označovaný za príslušníka žilinského podsvetia. František T. a Ľuboš M. čelia obžalobe pre trestné činy prijímania úplatku a František T. aj pre legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Zvyšní obžalovaní čelia obžalobe z podplácania.

Rozsudok až v decembri


František T. vyhlásil nevinu v jednom z piatich bodov obžaloby, ktorým čelí. Týka sa legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Prokurátor však v danom bode od obžaloby ustúpil. Súd tak bude vykonávať dokazovanie len pokiaľ ide o ukladanie trestov.

Nasledoval výsluch obžalovaných, zameraný na ich osobné a majetkové pomery, oboznámenie odpisov z registra trestov ako aj správ z ústavov, kde štyria z piatich obžalovaných vykonávajú väzbu alebo výkon trestu uloženého v iných prípadoch. Následne predseda senátu vyhlásil dokazovanie za skončené a dal priestor na prednes záverečných rečí.

Prokurátor súdu odporučil prihliadnuť na postoj obžalovaných, ktorí trestnú činnosť priznali. Väčšine obžalovaných tak navrhol podmienečné tresty spojené s peňažnými trestami v rozmedzí od 5-tisíc do 100-tisíc eur.

Výnimkou je len Anton B., ktorý je momentálne vo výkone trestu, preto prokurátor navrhol súhrnný trest dva roky a desať mesiacov. Súd následne pojednávanie prerušil do 4. decembra za účelom vynesenia rozsudku.

Finančné dary za tisíce eur


Podnikateľ známy ako „Veľký Fero“ je obžalovaný, že vo viacerých prípadoch preberal finančné dary v hodnote tisícov až desiatok tisícov eur, ktoré neskôr poskytoval sudcom žilinských súdov.

Tí mali za finančné čiastky ovplyvniť rozhodnutia v prejednávaných veciach. Išlo napríklad o rozhodnutia o prepustení z väzby, podmienečnom prepustení z výkonu trestu a tiež zabezpečenie oslobodenia spod obžaloby.

Sudcovia, ktorí podľa policajného vyšetrovania finančné čiastky preberali, sú stíhaní v rámci akcie Plevel.


Zdroj: Webnoviny.sk - Úplatkári žilinských súdov priznali svoju vinu, prokurátor im navrhol podmienečné tresty © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obchodné rokovania s Veľkou Britániou napredujú, Leyenová netají nadšenie
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo financií je pripravené, uvoľní peniaze na kompenzáciu výdavkov za celoplošné testovanie

Úplatkári žilinských súdov priznali svoju vinu, prokurátor im navrhol podmienečné tresty - diskusné fórum čitateľov