Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. októbra 2010

Uplynulý týždeň na svetových devízových trhochVývoj udalostí na svetových devízových trhoch v uplynulom týždni: PONDELOK - Americký dolár bol v pondelok pod tlakom názoru, že Federálny rezervný systém ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY, Reuters) - Vývoj udalostí na svetových devízových trhoch v uplynulom týždni:

PONDELOK - Americký dolár bol v pondelok pod tlakom názoru, že Federálny rezervný systém (Fed) smeruje k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky s cieľom podporiť ekonomiku USA. Piatková správa o vývoji nezamestnanosti v USA v septembri ukázala, že situácia na americkom trhu práce sa už štvrtý mesiac zhoršovala. Podľa obchodníkov teraz bude trh čakať na utorkové zverejnenie zápisu z nedávneho zasadania Fed-u, aby si urobil predstavu o zmýšľaní centrálnej banky, pokiaľ ide o opatrenia na uvoľnenie menovej politiky. Diskusia sa sústreďuje na to, či Fed prijme metódu postupných krokov, alebo sa rozhodne pre šokovú terapiu. O 11:20 GMT bola hodnota spoločnej európskej meny voči doláru na úrovni 1,3932 USD/EUR, čiže sa oproti predchádzajúcemu obchodovaciemu dňu v podstate nezmenila, ale predtým bolo euro až na úrovni 1,4011 USD/EUR. Voči japonskému jenu dolár počas obchodovania na ázijských trhoch klesol k 15-ročnému minimu a obchodoval sa v pomere 81,37 JPY/USD, ale neskôr sa zotavil na úroveň 82/JPY/USD.

UTOROK - Dolár v utorok posilnil voči euru, keďže účastníci trhu pred zverejnením záznamu zo septembrového zasadania amerického Federálneho rezervného systému (Fed) zmiernili svoje očakávania, že Fed je výrazne naklonený ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky. Vo vyhlásení po septembrovom zasadaní Fed uviedol, že je pripravený poskytnúť ekonomike ďalšiu podporu a vyjadril obavy z nízkej inflácie. To viedlo k predaju dolárov. Vzhľadom na to, že členovia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) nemajú rovnaké názory na rozsah ďalšieho uvoľňovania menovej politiky, trh pred utorkovým zverejnením záznamu zo septembrového zasadania Fed-u svoje očakávania zmiernil. Euro voči doláru na obchodovacej platforme EBS oslabilo na úroveň 1,3775 USD/EUR, čo bola jeho najnižšia úroveň od 5. októbra. Do 11:27 GMT spoločná európska mena posilnila na úroveň 1,3810 USD/EUR, čo však stále znamenalo, že voči predchádzajúcemu dňu bolo euro slabšie o 0,4 %. Dolár však oslabil voči japonskému jenu, a to o 0,1 % na úroveň 81,97 JPY/USD, či k blízkosti 15-ročného minima 81,37 JPY/USD, na ktoré sa dostal v pondelok. Euro voči jenu stratilo 0,6 % a jeho kurz bol 113,14 JPY/USD.

STREDA - Americký dolár v stredu oslabil voči viacerým svetovým menám po tom, čo záznam zo septembrového zasadnutia americkej centrálnej banky (Fed) posilnil očakávania ďalšieho uvoľnenia monetárnej politiky v USA. Euro naopak podporili vyjadrenia člena Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Axela Webera, ktorý vyhlásil, že zotavenie hospodárstva v eurozóne je stabilné a návrat recesie označil za veľmi nepravdepodobný. O 11:37 GMT euro posilnilo o 0,3 % na 1,3969 USD/EUR, keď predtým nakrátko prekonalo hranicu 1,40 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu svetových mien, klesol o 0,35 % na 77,093 bodu. Voči švajčiarskemu franku sa dolár prepadol na rekordné minimum 0,9546 CHF/USD. Oproti japonskému jenu sa dolár pohyboval bez výraznejších zmien na úrovni 81,79 JPY/USD.

ŠTVRTOK - Spoločná európska mena sa vo štvrtok voči americkému doláru vyšplhala na osemmesačné maximum nad úrovňou 1,4100 USD/EUR, ale neskôr počas ranného obchodovania ustúpila na úroveň 1,4075 USD/EUR. Investori pokračovali v zbavovaní sa americkej meny na základe očakávaní, že americký Federálny rezervný systém (Fed) na budúci mesiac opäť začne tlačiť nové peniaze. Austrálsky dolár, ktorý sa pýši najvyššími výnosmi v rámci mien vyspelých priemyselných krajín, vo štvrtok flirtoval s paritou voči svojmu americkému menovcovi a dostal sa až na 28-ročné maximum 0,9994 AUD/USD. Neskôr však ustúpil na úroveň 0,9960 AUD/USD. Voči japonskému jenu americký dolár na obchodovacej platforme EBS klesol na 15-ročné minimum 80,88 JPY/USD napriek obavám, že Japonsko by mohlo intervenovať, a blížil sa k rekordnému dnu 79,75 JPY/USD, na ktorom bol v apríli 1995. Hoci obchodníci sa domnievajú, že japonská centrálna banka by mohla v každom okamihu intervenovať, niektorí účastníci trhu rátali s tým, že Tokio sa pravdepodobne bude pred schôdzkou organizácie G20 intervencii vyhýbať.

PIATOK - Dolár sa v piatok pohyboval neďaleko 10-mesačného minima voči menovému košu. Opatrný postoj investorov k americkej mene ešte prehĺbili špekulácie pred vystúpením šéfa Fed Bena Bernankeho, od ktorého sa očakávali konkrétnejšie signály v otázke ďalšieho uvoľnenia menovej politiky. O 11:40 dolárový index oslabil o 0,20 % na 76,497 bodu, čo bolo neďaleko 10-mesačného minima 76,259 bodu z predchádzajúceho dňa. Euro sa pohybovalo bez výraznejších zmien na úrovni 1,4083 USD/EUR a voči japonskému jenu si dolár odpísal 0,3 % na 81,18 JPY/USD.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MEXIKO: Ozbrojenci útočili na rodinnom večierku
<< predchádzajúci článok
V piatok uzavreli ďalšie tri americké banky

Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch - diskusné fórum čitateľov