Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2011

Uplynulý týždeň na svetových devízových trhochVývoj udalostí na svetových devízových trhoch v uplynulom týždni: PONDELOK - Euro v pondelok kleslo po výrokoch hovorcu nemeckého ministerstva financií, že dohoda o druhej ...Zdieľať
burza usa Foto: SITA/AP BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Vývoj udalostí na svetových devízových trhoch v uplynulom týždni:


PONDELOK - Euro v pondelok kleslo po výrokoch hovorcu nemeckého ministerstva financií, že dohoda o druhej fáze záchranného programu pre Grécko zatiaľ nie je istá. Grécko minulý rok získalo prístup k medzinárodným úverom v objeme 110 mld. eur. Hodnota nového programu môže podľa nemeckých médií prekročiť 110 mld. eur. Euro voči doláru oslabilo o 0,1 % na 1,4612 USD/EUR, keď sa po vyjadrení hovorcu nemeckého ministra financií dočasne ocitlo na úrovni 1,4600 USD/EUR. K stabilizácii spoločnej meny podľa obchodníkov prispeli očakávania ďalšieho zvýšenie úrokových sadzieb v eurozóne, ktoré by Európska centrálna banka mohla naznačiť ešte tento týždeň. Dolár voči japonskému jenu klesol o 0,1 % na 80,20 JPY/USD, keď sa v skoršom obchodovania prepadol na 79,97 JPY/USD. Dolárový index klesol na úroveň 73,643 bodu, kde sa naposledy nachádzal 5. mája.

UTOROK - Euro v utorok voči doláru posilnilo o 0,7 % a dostalo sa na mesačné maximum 1,4683 USD/EUR. Spoločnej európskej mene pomohlo vyhlásenie vysokopostaveného predstaviteľa gréckej vlády, že parlament krajiny by mal do konca júna hlasovať o strednodobom vládnom pláne úsporných opatrení. Tento krok bude znamenať splnenie podmienky pre prijímanie novej medzinárodnej finančnej pomoci. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v utorok klesol na mesačné minimum. Investori dolár vypredávali po tom, ako vysokopostavený predstaviteľ čínskeho regulačného úradu pre devízový trh upozornil na riziko vyplývajúce z vlastnenia príliš veľkého množstva dolárov a povedal, že Washington by mohol uplatňovať politiku oslabenia svojej národnej meny. Dolárový index spadol na 73,556 bodu, čiže sa dostal najnižšie od 5. mája. Voči švajčiarskemu franku dolár oslabil na rekordné minimum 0,8327 CHF/USD. Voči jenu však mierne posilnil, a to na 80,19 JPY/USD.

STREDA - Euro si v stredu voči doláru odpísalo 0,5 % a kleslo na 1,4626 USD/EUR. Spoločnej európskej mene poškodila správa o tom, že aprílová priemyselná produkcia Nemecka nečakane oslabila o 0,6 %. "Vzhľadom na to, že Nemecko je motorom rastu eurozóny, údaje o priemyselnej produkcii sú ďalšou z trvalej série zlých správ," povedal Simon Derrick z Bank of New York Mellon. Americký dolár však oslabil voči jenu na jednomesačné minimum, pričom ho smerom nadol zatlačili obavy z toho, že pomalé ekonomické zotavovanie v USA by mohlo byť brzdou globálneho rastu. Šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Ben Bernanke v utorok pripustil, že hospodárstvo USA sa spomaľuje. Dolár na obchodovacej platforme EBS klesol na úroveň 79,69 JPY/USD, čo je jeho najnižšia hodnota od 5. mája. Investori totiž zvyčajne uprednostňujú japonský jen a švajčiarsky frank, keď sa objavia obavy o globálny hospodársky rast.

ŠTVRTOK - Spoločná európska mena, ktorá vo štvrtok pred zasadaním Európskej centrálnej banky (ECB) najprv posilňovala, napokon voči ostatným svetovým menám oslabila. Šéf ECB Jean-Claude Trichet síce naznačil, že v júli sa v eurozóne zvýšia úrokové sadzby, ale to sa všeobecne predpokladalo a pre euro nezostal priestor na pohyb smerom nahor. Po tom, ako si trh prestal všímať Tricheta, sa sústredil na grécku dlhovú krízu. Negatívne pôsobila aj správa, že hrubý domáci produkt Grécka sa v prvom štvrťroku medziročne zmenšil o 5,5 %. Euro si oproti americkej mene odpísalo 0,5 % a kleslo na úroveň 1,44894 USD/EUR. Voči japonskému jenu spoločná európska mena oslabila o 0,4 %, a to na úroveň 116,040 JPY/EUR. Rovnako o 0,4 % euro oslabilo aj oproti britskej libre a jeho kurz klesol na úroveň 0,8856 GBP/EUR.

PIATOK – Euro v piatok voči doláru oslabilo, keďže investori očakávajú pomalšie tempo zvyšovania úrokových sadzieb v eurozóne a do centra pozornosti sa vrátila zadlženosť Grécka. Trhy do hodnoty eura už zabudovali očakávané zvýšenie úrokov Európskou centrálnou bankou (ECB) v júli, ktoré vo štvrtok signalizoval jej šéf Jean-Claude Trichet . Nezmenená prognóza inflácie pre rok 2012 však naznačuje, že ďalšie sprísňovanie menovej politiky v eurozóne pravdepodobne bude pomalšie, ako sa pôvodne myslelo. Trhy najprv predpokladali, že ECB opäť sadzby zvýši do konca tohto roka, ale teraz to neočakávajú skôr ako začiatkom roka 2012. Oproti doláru si spoločná európska mena v piatok odpísala 0,2 % a klesla na 1,4475 USD/EUR. Voči jenu euro oslabilo o 0,6 % na 115,90 JPY/EUR a dolár si oproti japonskej mene odpísal 0,2 % a klesol na 80,12 JPY/USD. Britská libra však voči doláru klesla na dvojtýždňové minimum 1,6215 USD/GBP po správe o tom, že priemyselná produkcia Veľkej Británie v apríli prudko oslabila. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, posilnil o 0,2 % na úroveň 74,323 bodu, čo je takmer týždňové maximum.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajti v Nemecku trénovali, ako cvičiť afganskú armádu
<< predchádzajúci článok
Bratislavská burza si pripísala 0,85 bodu

Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch - diskusné fórum čitateľov