Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2017

ÚPN: Rozhodnutie Ústavného súdu v kauze Babiš je prelomovéÚstavný súd SR rozhodol v prospech Ústavu pamäti národa v tzv. kauze Babiš. Tá sa týka údajnej spolupráce českého exministra financií Andreja Babiša s bývalou Štátnou bezpečnosťou za komunistického režimu. Na snímke sprava ...Zdieľať
Ústavný súd SR rozhodol v prospech Ústavu pamäti národa v tzv. kauze Babiš. Tá sa týka údajnej spolupráce českého exministra financií Andreja Babiša s bývalou Štátnou bezpečnosťou za komunistického režimu. Na snímke sprava predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák a právny zástupca Ústavu pamäti národa Pavol Poláček a v pojednávacej sieni ÚS SR v Košiciach 12. októbra 2017. Foto: TASR/František Iván
Košice 12. októbra (TASR) – Za prelomové označil Ústav pamäti národa (ÚPN) dnešné rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v prospech ústavu v tzv. kauze Babiš. Tá sa týka oprávnenosti evidencie českého exministra financií Andreja Babiša vo zväzkoch bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) ako agenta.


"Prakticky je to prelomové rozhodnutie, ktoré ovplyvní všetky ďalšie doterajšie súdy, ktoré máme s bývalými príslušníkmi, alebo aj agentmi Štátnej bezpečnosti. ÚPN oceňuje snahu zápasiť o pravdu a spravodlivosť. Bol to beh na dlhé trate, ale tento beh sa oplatilo prekonávať pri mnohých ťažkostiach. Dnes vidíme, že pravda vychádza najavo," uviedol pre novinárov predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.Právny zástupca ÚPN Pavol Poláček konštatoval, že verdikt ÚS SR má široký spoločenský dosah a je prelomový vo viacerých aspektoch. "V prvom rade toto rozhodnutie zbavuje ÚPN všetkých súdnych sporov so spolupracovníkmi ŠtB, takže ÚPN sa bude môcť naplno venovať svojej odbornej práci a nebude zaťažovaný takýmito ťažkými a nepríjemnými kauzami. Ústavný súd stanovil veľmi jasné limity pre svedecké výpovede bývalých príslušníkov ŠtB. Povedal, že osoby, ktoré spolupracovali s komunistickým režimom, sú a priori nedôveryhodnými svedkami a súd sa s ich svedeckými výpoveďami musí naozaj vysporiadať," povedal.

Podľa Poláčeka, keď sa daná kauza vráti na bratislavský krajský súd, ten bude povinný žalobu zamietnuť. Babiš sa bude potom môcť rozhodnúť, či podá žalobu na ochranu osobnosti na nejaký iný orgán. "My si myslíme a od začiatku to hovoríme, že mal žalovať ministerstvo vnútra. V tomto konaní pritom budú súdy veľmi obmedzené výpoveďami bývalých príslušníkov ŠtB," povedal.Okresný a krajský súd v Bratislave v minulosti rozhodli, že Babiš bol evidovaný ako agent vo zväzkoch ŠtB neoprávnene, čo potvrdil aj Najvyšší súd SR. Babišovi pritom na súdoch pomohli výpovede troch bývalých príslušníkov ŠtB. ÚS však dnes rozhodol, že došlo k porušeniu práva ÚPN na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie. Rozhodnutia NS a krajského súdu zrušil a vec vrátil krajskému súdu na ďalšie konanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Opozícia: Odvolanie vedenia MH Manažmentu nestačí
<< predchádzajúci článok
Úprava problematiky zahraničnej služby je v druhom čítaní

ÚPN: Rozhodnutie Ústavného súdu v kauze Babiš je prelomové - diskusné fórum čitateľov