Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

27. novembra 2012

Úrady mobilnú aplikáciu čiernych skládok ignorujúMinisterstvo životného prostredia komunikuje o riešení dlhodobého problému tzv. čiernych skládok so samosprávou a riešenie zapracuje po dohode všetkých zainteresovaných do nového zákona o odpadoch. ...Zdieľať
minister upratoval nelegalnu skladku BRATISLAVA 27. novembra (SITA) – Ministerstvo životného prostredia komunikuje o riešení dlhodobého problému tzv. čiernych skládok so samosprávou a riešenie zapracuje po dohode všetkých zainteresovaných do nového zákona o odpadoch.


Pre agentúru SITA to uviedol hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.

V súvislosti s riešením nelegálnych skládok vytvorili mladí vývojári mobilnú aplikáciu s názvom TrashOut, cez ktorú je možné čierne skládky nahlásiť na Obvodné úrady životného prostredia.

No tento proces nefunguje tak, ako si ministerstvo pri vzniku aplikácie predstavovalo. Ako prvý o týchto problémoch informoval denník Sme. Obvodné úrady si podľa Sme stránku nevšímali.

Ministerstvo je len partnerom

Envirorezort je podľa Stana len partnerom tohto projektu, nie jeho tvorcom, prevádzkovateľom ani majiteľom, rovnako ho nikdy finančne ani materiálne nepodporil. Negatívne odpovede úradov zaskočili podľa Sme aj samotných tvorcov aplikácie.

"Snažíme sa robiť modernú alternatívu k štandardnému spôsobu nahlasovania skládok. Všetky dáta sa zhromažďujú na webe, ktorý je široko propagovaný," povedal pre denník Tomáš Lodňan z projektu TrashOut s tým, že sa snažia komunikovať priamo s mestami, keďže identifikovali, že obvodné úrady často len posúvajú povinnosť vyčistiť skládky na samosprávy.

Rezort životného prostredia vítal a víta možnosť, ako upozorniť na problémy v oblasti nelegálnych skládok odpadov a vyvolať aktivitu verejnosti.

Mestá a obce sú často jediným riešiteľom spomínanej problematiky, pričom okrem finančných dôsledkov bojujú aj s nízkou mierou informovanosti občanov o dopadoch ich nezodpovedného správania sa, náročnosťou vymáhania a riešením skládok na súkromných pozemkoch.

Aplikácia vyhrala v súťaži Zlatý mravec

Mobilná aplikácia TrashOut, ktorej poslaním je nahlasovanie čiernych nelegálnych skládok na území Slovenska, sa stala víťazom environmentálnej súťaže Zlatý mravec v kategórii Inovatívne riešenie.

Zakladateľ projektu Jozef Vodička si toto ocenenie váži, no berie ho ako dopravnú značku, ktorá im hovorí "idete správnym smerom".

"My však nad touto značkou vidíme aj označenie navýšenia povolenej rýchlosti, preto pridáme, aby sme budúci rok prekonali naše inovatívne riešenie, ktoré spraví našu krajinu ešte zelenšou," informoval Vodička.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskva sa vyhráža Bruselu, pre víza stráca trpezlivosť
<< predchádzajúci článok
Hospodárstvo Veľkej Británie sa dostalo do čiernych čísel

Úrady mobilnú aplikáciu čiernych skládok ignorujú - diskusné fórum čitateľov