Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. mája 2022

USA podpísalo obchodnú dohodu s ázijskými a tichomorskými krajinami, cieľom je pripraviť ekonomiky na budúce výzvyAmerický prezident Joe Biden oznámil, že 12 krajín sa pripojilo k USA v rámci novej obchodnej dohody, ktorá podľa Bieleho domu pomôže americkej ekonomike užšie spolupracovať ...Zdieľať
aptopix_biden_asia_28756 ed4ed25710ff4853ae3ff0af3ce39d36 676x451 23.5.2022 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden oznámil, že 12 krajín sa pripojilo k USA v rámci novej obchodnej dohody, ktorá podľa Bieleho domu pomôže americkej ekonomike užšie spolupracovať s ázijskými hospodárstvami v takých oblastiach, ako sú dodávateľské reťazce, digitálny obchod, čisté energie a boj proti korupcii.

Príprava ekonomík na budúcnosť


Signatármi, ktorí sa pripojili k USA v Indicko-tichomorskom ekonomickom rámci, sú India, Japonsko, Južná Kórea, Austrália, Nový Zéland, Indonézia, Malajzia, Filipíny, Singapur, Thajsko, Vietnam a Brunej. Spolu s USA tieto krajiny tvoria 40 percent svetového hrubého domáceho produktu.

Signatári obchodnej dohody v spoločnom vyhlásení uviedli, že táto zmluva im umožní kolektívne „pripraviť naše ekonomiky pre budúcnosť“ po narušeniach spôsobených pandémiou koronavírusu a ruskou inváziou na Ukrajinu.

Dohoda je deravá


Podľa kritikov má dohoda značné nedostatky. Neponúka totiž stimuly možným partnerom vo forme zníženia ciel alebo poskytnutím väčšieho prístupu na trh USA.

„Myslím si, že mnoho partnerov sa pozrie na tento zoznam a povie: 'Je to dobrý zoznam. Rád sa zapojím.',“ povedal Matthew Goodman, bývalý riaditeľ oddelenia medzinárodnej ekonomiky v Rade národnej bezpečnosti USA počas vlády prezidenta Baracka Obamu.

Dodal však, že zároveň sa môžu pýtať: „Dostaneme vďaka účasti v tomto rámci nejaké hmatateľné výhody?“.


Zdroj: Webnoviny.sk - USA podpísalo obchodnú dohodu s ázijskými a tichomorskými krajinami, cieľom je pripraviť ekonomiky na budúce výzvy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Humenčan vyvolal vo vlaku verejné pohoršenie, pred cestujúcimi sa obnažoval
<< predchádzajúci článok
Mamičkám po pôrode odpadla ďalšia povinnosť. Aký doklad nemusia predkladať Sociálnej poisťovni?