Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. septembra 2022

Ústavný súd začal vyhodnocovať jednu zo sporných otázok Ficovho referenda o predčasných voľbáchÚstavný súd SR prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na začatie konania o súlade predmetu ...Zdieľať
u ssr 676x497 21.9.2022 (Webnoviny.sk) - Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na začatie konania o súlade predmetu referenda s Ústavou SR, ktoré sa má vyhlásiť na základe petície občanov doručenej prezidentke 24. augusta tohto roku. Súd o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Jedna z otázok je sporná


Hlava štátu podala v prvej polovici septembra na Ústavný súd SR návrh na začatie konania týkajúci sa referendovej otázky. Referendum prezidentka vypíše, no prvú otázku, ktorá sa týka toho, či má Vláda SR bezodkladne podať demisiu, považuje po konzultáciách s ústavnými právnikmi z hľadiska ústavnosti za spornú. Ak však ústavný súd skonštatuje, že otázka je v poriadku, prezidentka referendum vypíše s oboma otázkami.

Treba zmenu ústavy


Podľa Čaputovej je v tomto prípade viacero pochybností, pričom pripomína minuloročné rozhodnutie ústavného súdu, v ktorom konštatoval, že funkčné obdobie orgánu verejnej moci nie je možné ukončiť ani referendom, a ani iným spôsobom, ktorý nie je uvedený v ústave.

Toto vyjadrenie by sa mohlo týkať aj vlády, a teda skrátiť funkčné obdobie orgánom verejnej moci prostredníctvom referenda by malo byť možné, len ak to bude predpokladať ústava. V tej to ale nateraz ako spôsob nie je uvedené.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd začal vyhodnocovať jednu zo sporných otázok Ficovho referenda o predčasných voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nabíjateľné batérie vydržia aj cez desať rokov
<< predchádzajúci článok
Prípadom podnikateľa Miroslava Výboha z kauzy Mýtnik III by sa mal zaoberať nový sudca