24. novembra 2017

Úvodné šprinty vo fínskej Ruke pre Nóra Klaeboa a Švédku Nilssonovú

Švédska bežkyňa na lyžiach Stina Nilssonová (vpravo).

Švédska bežkyňa na lyžiach Stina Nilssonová (vpravo). Foto: TASR AP
Ruka 24. novembra (TASR) - Víťazmi úvodných pretekov novej sezóny Svetového pohára v behu na lyžiach sa stali Nór Johannes Hösflot Klaebo a Švédka Stina Nilssonová, ktorí triumfovali v piatkových šprintoch klasickou technikou na 1,4 km vo fínskom stredisku Ruka.

Klaebo zvíťazil vo finále šprintu s náskokom 1,35 sekundy pred krajanom Palom Golbergom. Na pódiu ich doplnil Švéd Calle Halfvarsson (+4,03), severskú dominanciu zvýraznil štvrtým miestom Fín Ristomatti Hakola (+5,65).

V ženskej súťaži sa tešila z víťazstva Nilssonová, ktorá tesne zdolala vo finále Američanku Sadie Bjornsenovú (+0,24). Na bronzový stupienok sa postavila Julia Belorukovová z Ruska (+0,91). Nilssonová tak nadviazala na triumfy z posledných troch šprintov minulej sezóny.

Slovenským reprezentantom sa nepodarilo postúpiť z predpoludňajšej kvalifikácie do piatkovej hlavnej súťaže. V ženskej kvalifikácii obsadila Alena Procházková 43. miesto, keď za víťazkou Idou Ingemarsdotterovou zo Švédska zaostala o 15,08 sekundy. Od postupovej tridsiatky ju delilo 5,02 s. Neuspela ani dvojica mužov, Peter Mlynár skončil v kvalifikácii na 54. priečke so stratou 11,40 s na víťaza Johannesa Hösflota Klaeba z Nórska, Andrej Segeč bol 110. (+24,49).