Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2013

V budúcej Palestíne nebude miesto pre jediného IzraelčanaV budúcom palestínskom štáte nebude miesto pre jediného Izraelčana. Novinárom v Káhire to v pondelok večer povedal palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý predstavil svoju víziu ...Zdieľať
palestinsko izraeleske vztahy KÁHIRA 30. júla (WEBNOVINY) - V budúcom palestínskom štáte nebude miesto pre jediného Izraelčana.


Novinárom v Káhire to v pondelok večer povedal palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý predstavil svoju víziu riešenia izraelsko-palestínskych vzťahov.

Abbás sa vyjadril v čase konania priamych izraelsko-palestínskych rokovaní o obnovení mierových rozhovorov vo Washingtone.

"V konečnom riešení nevidíme možnosť prítomnosti jediného Izraelčana - civilistu alebo vojaka - na našej pôde," povedal. Zopakoval, že Palestínčania považujú všetky židovské osady na územiach okupovaných od roku 1967 za nelegálne.

Potvrdil, že nekompromisný postoj palestínskej strany k okupovaným územiam sa nemení a pripustil iba možnosť "malej výmeny územia rovnakej veľkosti a hodnoty".

Izraelskí a palestínski predstavitelia v utorok vo Washingtone pokračujú v rokovaniach o podmienkach obnovenia blízkovýchodných mierových rozhovorov. Ide o prvé priame stretnutie od septembra 2010, keď vzájomný dialóg uviazol na mŕtvom bode. Izrael zastupuje ministerka spravodlivosti Cipi Livniová a vyjednávač Jicchak Molcho, za Palestínčanov rokuje hlavný vyjednávač Sáib Arajkát. Stretnutie, ktoré má viesť k priamym rokovaniam o konečnom štatúte Palestíny, inicioval americký minister zahraničia John Kerry počas júlovej návštevy Blízkeho východu.

Izraelsko-palestínske rokovania nepokročili od septembra 2010, keďže izraelská vláda nechce splniť požiadavku druhej strany, ktorou je zmrazenie výstavby židovských osád na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme. Palestínski vyjednávači zasa odmietajú formálne uznať, že Izrael je "židovským" štátom. Izrael už oznámil, že ako gesto dobrej vôle prepustí vyše 100 palestínskych väzňov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nočné búrky v Česku zabíjali, trhali strechy a stromy
<< predchádzajúci článok
Pri mohutnom výbuchu vo floridskej továrni sa zranilo sedem ľudí