Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. decembra 2017

V Jeruzaleme je pokoj,protesty čakajú v piatok, tvrdí Slovák v IzraeliJeruzalem, ilustračné fotoZdieľať
Jeruzalem, ilustračné foto Foto: TASR/AP
Jeruzalem/Haifa/Bratislava 7. decembra (TASR) - Palestínčania budú reagovať na stredajšie vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela. "Hovorí sa, že v piatok by mali byť demonštrácie. Momentálne je však v Jeruzaleme pomerne pokoj," povedal pre TASR Slovák žijúci v Izraeli.


Naftali "Ďurko" Fürst, ktorý má slovenské korene a v Izraeli žije už niekoľko desaťročí, verí, že si súčasná napätá situácia nevyžiada obete na životoch.

"Vyhlásenie amerického prezidenta bolo pre nás prekvapením, pretože sa v poslednom čase o tom v Izraeli veľa nerozprávalo. Myslím si, že nám neprinesie nič dobré. Osobne sa toho obávam," vyhlásil Fürst.

Vyjadril však presvedčenie, že vyhlásenie amerického prezidenta reálne nič nezmení, kým nepríde k dohode na oboch stranách. "Lebo vyhlásiť, že Jeruzalem je hlavné mesto, veď aj doteraz to bolo hlavné mesto. My sme o tom vedeli, aj každý o tom vedel. Myslím si, že to bolo vyhlásenie pre jeho vnútornú politiku, spravil to ako láskavosť pre izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý má v súčasnosti veľké problémy," dodal.

Trumpov krok naopak privítal Avraham Borshevsky, známy izraelský kaligraf, ktorý je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov. "Sme vďační prezidentovi Trumpovi, ktorý napriek bezprecedentnému medzinárodnému tlaku dodržal svoje slovo. Adekvátne zaobchádzanie s izraelským hlavným mestom spôsobí, že atmosféra v Jeruzaleme bude zdravšia," uviedol pre TASR kaligraf žijúci v Jeruzaleme. Vyhlásenie amerického prezidenta sledoval v priamom prenose.

Nad odpoveďou na otázku TASR, akú reakciu očakáva zo strany Palestínčanov, dlho váhal. "Momentálne sú veľmi nahnevaní...," povedal. Necíti sa však byť v nebezpečenstve, teda "nie viac ako zvyčajne a nie viac ako ktokoľvek iný," dodal.

Americký prezident Donald Trump v stredu v Bielom dome povedal, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Zároveň vydal pokyn rezortu diplomacie, aby začal s prípravami procesu presťahovania amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema.

Palestínčania žiadajú, aby bol hlavným mestom ich budúceho štátu východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
D. Trump vyzval Saudskú Arábiu na ukončenie blokády Jemenu
<< predchádzajúci článok
Pri kmeňových bojoch v Južnom Sudáne zahynulo najmenej 22 ľudí

V Jeruzaleme je pokoj,protesty čakajú v piatok, tvrdí Slovák v Izraeli - diskusné fórum čitateľov