Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2009

V júli dominuje slovenský film v Nostalgii i Lesnom kineJe viac ako príjemné konštatovať, že slovenská kinematografia dominuje v júlovom programe bratislavského Filmového klubu Nostalgia, ktorý i v lete ponúka všetkým priaznivcom kvalitného filmu výnimočné ...Zdieľať
BRATISLAVA 30. júna (WN/PR) - Je viac ako príjemné konštatovať, že slovenská kinematografia dominuje v júlovom programe bratislavského Filmového klubu Nostalgia, ktorý i v lete ponúka všetkým priaznivcom kvalitného filmu výnimočné filmové zážitky, medzi ktorými nebude chýbať ani v klubovej distribúcii dlhoočakávaný najlepší európsky film minulého roka.


Hrdinami tragikomédie o večných konfliktoch mužov a žien režiséra Miloslava Luthera TANGO S KOMÁRMI sú dvaja predrevoluční emigranti Karol a Rudo, ktorí prichádzajú zo Španielska na pár dní do Bratislavy. Divácky najúspešnejším slovenským filmom tohto roka je POKOJ V DUŠI režiséra Vladimíra Balka, súčasný príbeh troch kamarátov z detstva, ktorí sa nachádzajú na životnej križovatke, odohrávajúci sa na pozadí drsnej scenérie hôr. Veľké umelecké očakávania sa podarilo naplniť Petrovi Kerekesovi svojím najnovším dokumentom AKO SA VARIA DEJINY, prinášajúcim strhujúce životné príbehy vojenských kuchárov z rôznych kútov Európy – od Francúzska cez Balkán až po Rusko.

Autenticky mrazivá freska o cestách, akými neapolská mafia ovláda všedný život ľudí, ocenená ako najlepší európsky film roka i Veľkou cenou na MFF Cannes 2008, sa volá GOMORA a nakrútil ju taliansky režisér Matteo Garrone. Brutálne pravdivý film vznikol podľa bestselleru novinára Roberta Saviana, ktorý žije od vydania románu pod ochranou polície. Sugestívny Sean Penn sa predstaví v autentickom príbehu charizmatického homosexuálneho politika MILK v réžii Gusa van Santa, ocenenom Oscarmi nielen pre najlepšieho herca, ale i za najlepší scenár.

Júlovú ponuku FK Nostalgia dopĺňa zaujímavá dvojica filmov, ktorých príbehy sa odohrávajú v Paríži: fantastická romantická komédia Michela Gondryho NÁUKA O SNOCH, ktorá je snovým výletom do ríše divov výstredného mladíka Stéphana, a kozmopolitný poviedkový film PARÍŽ, MILUJEM ŤA v réžii dvadsiatich svetoznámych tvorcov, ktorí vo svojich rozmanitých príbehoch spoločne ukázali súčasný Paríž spôsobom, aký tu ešte nebol.

24. júla zahajuje svoju letnú prevádzku Lesné kino Nostalgia, ktoré bude vždy v piatok večer premietať v malebnom prírodnom prostredí pri Horárni v Horskom parku. Lesné kino ponúka výnimočné spojenie kvalitných filmových zážitkov s príjemným posedením na čerstvom vzduchu a zázemím lesnej kaviarne.

Tohtoročná prehliadka „Mladý slovenský film“ ponúka výber medzinárodne i doma ocenených dokumentárnych, animovaných a hraných snímok novej generácie slovenských filmových tvorcov, ktorí na seba výrazne upozornili v poslednom desaťročí. V júli Lesné kino uvedie úspešné celovečerné dokumenty SLEPÉ LÁSKY Juraja Lehotského, ktorý nakrútil štyri pôsobivé príbehy o rôznych podobách lásky medzi nevidomými ľuďmi, a INÉ SVETY Marka Škopa, ktorý skúma šesť rôznych hrdinov, ktorým sa hovorí „šaleni vychodňari“ a sú produktom „made in Šariš“. Predfilmy k obom snímkam budú tvoriť vynikajúce dokumenty Mareka Kuboša ŽEL. ST. 2. TR. KRAĽOVANY o ľuďoch pracujúcich na rovnomennej železničnej stanici a TAKÁ MALÁ PROPAGANDA, v ktorom režisér prostredníctvom výpovede bývalého spravodajského redaktora STV za éry mečiarizmu odhaľuje, ako fungujú posttotalitné mechanizmy televíznej manipulácie.

V auguste sa diváci môžu tešiť na dokumenty Jara Vojteka a Petra Kerekesa, hrané snímky Viktora Csudaia a animované filmy Ivany Zajacovej, Martina Snopeka, Ivany Šebestovej, Michala Strussa a Kataríny Kerekesovej.

Atraktívnosť prehliadky zvyšuje a návštevníkov Lesného kina nesporne poteší prísľub väčšiny mladých tvorcov uvádzať počas prehliadky svoje filmy osobne.

Program FK Nostalgia (júl 2009)

02.7.TANGO S KOMÁRMI Miloslav Luther, SR/ČR, 2009
09.7. MILK Gus van Sant, USA, 2008
16.7. GOMORA Matteo Garrone, Tal., 2008
21.7. NÁUKA O SNOCH Michel Gondry, Fr./Tal., 2006
23.7. AKO SA VARIA DEJINY Peter Kerekes, SR/Rak./ČR, 2009
28.7. POKOJ V DUŠI Vladimír Balko, SR, 2009
30.7. PARÍŽ, MILUJEM ŤA Joel a Ethan Coen a ďalší, Fr., 2006

Program Lesné kino Nostalgia (júl 2009)

24.7. ŽEL. ST. 2. TR. KRAĽOVANY, réžia: Marek Kuboš (1998)
24.7. SLEPÉ LÁSKY, réžia: Juraj Lehotský (2008)
31.7. TAKÁ MALÁ PROPAGANDA, réžia: Marek Kuboš (2001)
31.7. INÉ SVETY, réžia: Marko Škop (2006)

Viac info o programe na www.nostalgia.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Peniaze za vstupenky na Jacksonove koncerty vrátia
<< predchádzajúci článok
Kniha Krstná: Kedy začne konečne žiť pre seba?!