Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. novembra 2006

V Martine sa rozlúčili s R. Neplechom, ktorý zahynul v IrakuS príslušníkom Ozbrojených síl (OS) SR Rastislavom Neplechom, ktorý zahynul v misii Iracká sloboda v Iraku 11. novembra v ranných hodinách pri meste Al-Kut, sa dnes v Martine rozlúčili jeho ...Zdieľať

MARTIN 16. novembra (WEBNOVINY) – S príslušníkom Ozbrojených síl (OS) SR Rastislavom Neplechom, ktorý zahynul v misii Iracká sloboda v Iraku 11. novembra v ranných hodinách pri meste Al-Kut, sa dnes v Martine rozlúčili jeho príbuzní, predstavitelia OS SR, vlády, Ministerstva obrany SR a slovenského parlamentu. Počas spoločnej smútočnej rozlúčky v priestore vojenského útvaru ho rozkazom náčelníka Generálneho štábu OS SR Ľubomíra Bulíka povýšili in memoriam do hodnosti rotmajstra. Ako uviedol na pietnom akte minister obrany František Kašický, práca profesionálneho vojaka je spojená s odlúčením a prináša aj najväčšie obete. „Slovensko je malá krajina, ale má svoju hrdosť. Som hrdý na ženy a mužov, ktorí sa ďaleko od hraníc snažia zabezpečiť mier a pokoj. Som hrdý na našich vojakov," dodal.

„Počas výkonu vojenskej základnej služby sa naplno prejavili jeho kladné charakterové vlastnosti ako človeka, ale aj ako vojaka. Už vtedy prejavil záujem stať sa profesionálnym vojakom. Ako on sám napísal vo svojom životopise – profesionálnym vojakom je z presvedčenia," uviedol v smútočnom prejave veliteľ 11. mechanizovaného práporu pplk. Alexander Kollárik.

Neplech zahynul spolu s poľským vojakom po výbuchu nástražného systému. Mal 32 rokov, bol ženatý, otec dvoch dcér vo veku osem a päť rokov. Narodil sa 30. marca 1974 v Žiline, v rodine profesionálneho vojaka. V roku 1996 spojil svoj život s kariérou profesionálneho vojaka. Misia v Iraku nebola jeho prvou misiou. Od mája 1999 do mája 2000 pôsobil v misii UNDOF na Golanských výšinách ako zdravotník veliteľskej roty rakúskeho práporu AUSBATT. „Svoje povinnosti si v tejto misii plnil čestne, za čo bol vyznamenaný ministrom obrany medailami za službu v mierových misiách Armády SR I. a II. stupňa," povedal Kollárik.

Do Iraku nastúpil Neplech 23. augusta tohto roku, plnil si úlohu zdravotníka. Stal sa 53. príslušníkom slovenských ozbrojených síl, ktorý zahynul v zahraničí.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Informačný deň EVO
<< predchádzajúci článok
Bush vyzval KĽDR, aby podnikla konkrétne kroky