Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2011

V Mladičovom rodisku protestujú tisíce bývalých vojakovPribližne 3000 bosnianskych Srbov, väčšinou bývalých vojakov, v nedeľu nahnevane protestuje proti zadržaniu generála Ratka Mladiča v jeho rodnom meste Kalinovik na juhovýchode Bosny. ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP KALINOVIK 29. mája (WEBNOVINY) - Približne 3000 bosnianskych Srbov, väčšinou bývalých vojakov, v nedeľu nahnevane protestuje proti zadržaniu generála Ratka Mladiča v jeho rodnom meste Kalinovik na juhovýchode Bosny. Protest sa zatiaľ koná bez násilností. Mestečko vyzdobili fotografiami Mladiča a oslavnými transparentmi. Pri vjazde do obce návštevníkov víta nápis Vitajte v Mladičove. Účastníci protestu sú rozhorčení zadržaním Mladiča, ktorého považujú za "hrdinu a záchrancu Srbov".


Protestné zhromaždenie zvolala do Belehradu aj ultranacionalistická Srbská radikálna strana. Srbská polícia sa obáva, že demonštráciu by mohli sprevádzať násilnosti, preto posilnila bezpečnostné opatrenia. Sám Mladič vyzval v sobotu svojich stúpencov na zachovanie pokoja, pričom zdôraznil, že nechce byť príčinou nepokojov a násilností.

Mladiča zatkla vo štvrtok ráno srbská Bezpečnostná informačná agentúra (BIA) v spolupráci s políciou v dedine Lazarevo neďaleko vojvodinského mesta Zrenjanin, kde žil pod menom Milorad Komadič. Mladič čelí pred ICTY obvineniam z genocídy a vojnových zločinov, ktorých sa mal dopustiť riadením masakry v Srebrenici, ako aj pri obliehaní Sarajeva počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Diplomové práce absolventov VŠVU opustia ateliéry školy
<< predchádzajúci článok
Mladič nemá nič spoločné s masakrou v Srebrenici

V Mladičovom rodisku protestujú tisíce bývalých vojakov - diskusné fórum čitateľov