Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2009

V Poľsku objavili odkaz väzňov z OsvienčimuV stene budovy nachádzajúcej sa na území neslávne známeho koncentračného tábora Osvienčim objavili v utorok počas búrania odkaz vo fľaši, ktorý napísali väzni pred 65 rokmi. Informovalo o tom ...Zdieľať
VARŠAVA 28. apríla (WEBNOVINY) - V stene budovy nachádzajúcej sa na území neslávne známeho koncentračného tábora Osvienčim objavili v utorok počas búrania odkaz vo fľaši, ktorý napísali väzni pred 65 rokmi. Informovalo o tom múzeum v Osvienčime. "Vieme, že dvaja z osvienčimských väzňov, ktorý podpísali odkaz, prežili, ale o ďalších nevieme nič," povedal zamestnanec múzea Jerzy Mensfelt. "Ak sú nažive, majú zhruba osemdesiat rokov. Možno sa vďaka publicite sprevádzajúcej záhadu dozvieme viac informácií," dúfa historik. Odkaz sa nachádzal v stene budovy, ktorá počas druhej svetovej vojny slúžila ako sklad pre strážcov tábora. Na lístku sú ceruzkou napísané mená a identifikačné čísla siedmich väzňov. Boli medzi nimi aj štyria Poliaci a Francúz z Lyonu vo veku od 18 do 20 rokov, potvrdil Mensfeldt. Bližšie informácie poskytne múzeum v najbližších dňoch.


V koncentračnom tábore Osvienčim a priľahlom Birkenau zomrelo počas druhej svetovej vojny viac ako milión ľudí, väčšinou európskych židov a židoviek. Tábory boli súčasťou "konečného riešenia židovskej otázky", systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo ich zomrelo počas fašistického holokaustu zhruba šesť miliónov. Medzi ďalšími obeťami boli desiatky tisícok Poliakov a Poliek nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov a zajatkýň, Rómov a Rómok a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo vyučovaní štátneho jazyka sú rezervy, tvrdí MŠ SR
<< predchádzajúci článok
Podľa Slotu štátu sa nevrátia peniaze z tendra

V Poľsku objavili odkaz väzňov z Osvienčimu - diskusné fórum čitateľov