Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

04. mája 2020

V USA útočia vražedné sršne na včely medonosné, iba v priebehu pár hodín dokážu zlikvidovať celý úľV Spojených štátoch amerických po prvý raz spozorovali sršne mandarínske (Vespa mandarinia).Zdieľať
V USA útočia vražedné sršne na včely medonosné, iba v priebehu pár hodín dokážu zlikvidovať celý úľ

Tento druh sršňa, ktorého prirodzeným domovom je Ázia, sa podľa vedcov objavil v americkom štáte Washington. Tamojší včelári hlásia masívny úhyn včiel, ktoré mali odtrhnuté hlavy, čo je charakteristické pre útok týchto hmyzích predátorov.

Vražedné sršne

Sršne mandarínske, ktoré v USA prezývajú vražedné sršne, sú najväčšie na svete. Dorastajú do veľkosti viac ako päť centimetrov a majú dlhé žihadlá, ktoré po vpichnutí vstrekujú jed.

Viacnásobné bodnutie môže byť pre ľudí smrteľné, upozorňujú vedci z Washington State University (WSU).

Tieto sršne predstavujú veľké riziko pre populácie včiel, ktorými sa živia, pričom v priebehu niekoľkých hodín dokážu zlikvidovať celý úľ.

Najnebezpečnejšie sú na jar a na jeseň

Ako sa tieto obrovské sršne dostali z Ázie do Washingtonu, vedci nevedia. Niekedy sa však môžu ocitnúť v medzinárodnom náklade, uviedol Setha Truscott z WSU.

Sršňa po prvý raz v štáte spozorovali už v decembri a podľa vedcov zrejme tento hmyz začal byť znova aktívny minulý mesiac, keď sa kráľovné zobudili zo zimného spánku a začali budovať hniezda a kolónie.

Podľa Truscotta sú najničivejšie koncom leta a začiatkom jesene, keď lovia pre zásoby pre budúcoročné kráľovné.

Žihadlá sú veľké a bolestivé

„Napádajú úle včiel medonosných, zabíjajú dospelé včely a požierajú larvy a kukly, zatiaľ čo agresívne obraňujú okupovanú kolóniu. Ich žihadlá sú veľké a bolestivé so silným neurotoxínom. Mnohopočetné bodnutie dokáže zabiť ľudí, aj keď nie sú alergickí,“ uviedol odborník pre univerzitný spravodaj Insider.

Poľnohospodárske orgány v štáte Washington žiadajú včelárov a obyvateľov, aby nahlásili všetky prípady pozorovania sršňov mandarínskych.

Varujú však, že sa k nim nemajú približovať, pretože dokážu prepichnúť aj bežný včelársky úbor.

Ako informuje televízia CNN, úrady už nachystali na sršne pasce a predstavili aj aplikáciu na nahlasovanie pozorovaní.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rok 2020 môže byť najteplejší v histórii, predpovedajú americkí meteorológovia
<< predchádzajúci článok
Test tresiek v majonéze ponúkol verejnosti veľmi povrchný pohľad na výrobky, tvrdí potravinový audítor

V USA útočia vražedné sršne na včely medonosné, iba v priebehu pár hodín dokážu zlikvidovať celý úľ - diskusné fórum čitateľov