Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

05. mája 2020

Rok 2020 môže byť najteplejší v histórii, predpovedajú americkí meteorológoviaMeteorológovia predpokladajú, že rok 2020 bude najteplejší v histórii merania. Už teraz tomu dávajú 50- až 75-percentnú šancu. Teplotné rekordy padli od januára od Antarktídy po Grónsko, čo prekvapilo ...Zdieľať
gettyimages 1154935086 676x451 5.5.2020  - Meteorológovia predpokladajú, že rok 2020 bude najteplejší v histórii merania. Už teraz tomu dávajú 50- až 75-percentnú šancu. Teplotné rekordy padli od januára od Antarktídy po Grónsko, čo prekvapilo mnohých vedcov.


Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) vypočítal, že tento rok má 75-percentnú šancu stať sa najteplejším od začiatku meraní.

Neobvyklé sa stáva normálnym


Sledujú pritom trendy aktuálneho rekordu z roku 2016, keď teploty na začiatku roka stúpali v dôsledku neobvykle intenzívneho javu El Niňo a následne klesli. Podľa NOAA bude rok 2020 s pravdepodobnosťou 99,9 percent jedným z piatich najteplejších v histórii.

Gavin Schmidt z Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie v New Yorku vypočítal, že tento rok na 60 percent stanoví nový teplotný rekord. Britský Met Office dáva 50-percentnú šancu na vytvorenie rekordu.

Neobvyklé počasie sa stáva čoraz normálnejším javom. Uplynulý január bol najteplejší v histórii a mnohé severské štáty nemali v hlavných mestách sneh.

Nad dvadsať na Antarktíde


Výskumná stanica na Antarktíde vo februári po prvý raz namerala teplotu vyššiu ako 20 stupňov Celzia. V grónskom meste Qaanaaq zaznamenali v nedeľu aprílový rekord 6 stupňov Celzia.

Počas prvého štvrťroka bolo teplejšie počasie najmä vo východnej Európe a Ázii, kde sa teplota pohybovala tri stupne Celzia nad priemerom.

V uplynulých týždňoch sa oteplilo aj na väčšine územia Spojených štátov amerických. Minulý piatok bolo v Los Angeles 34 stupňov Celzia. Aj Západná Austrália zaznamenala rekordné teploty.

Tento trend je menej výrazný vo Veľkej Británii. Maximálna denná teplota v Británii pre apríl doteraz dosiahla 3,1 stupňa Celzia nad priemer. Rekordy zaregistrovali v oblastiach Cornwall, Dyfed a Gwynedd.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rok 2020 môže byť najteplejší v histórii, predpovedajú americkí meteorológovia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľadovce miznú rekordne rýchlo, voda z nich by naplnila vyše sto miliónov olympijských bazénov
<< predchádzajúci článok
V USA útočia vražedné sršne na včely medonosné, iba v priebehu pár hodín dokážu zlikvidovať celý úľ

Rok 2020 môže byť najteplejší v histórii, predpovedajú americkí meteorológovia - diskusné fórum čitateľov