Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

04. marca 2013

Vec premenil na Radio_Head Awards šesť nominácií na 2 soškyRapper Vec získal na nedeľňajšom udeľovaní Radio_Head Awards za rok 2012 dve ocenenia, keď triumfoval v žánrovej kategórii Hip-Hop/Rap/R'n'B a tiež v najprestížnejšej kategórii Album roka.Zdieľať
raper vec BRATISLAVA 4. marca  - Rapper Vec získal na nedeľňajšom udeľovaní Radio_Head Awards za rok 2012 dve ocenenia, keď triumfoval v žánrovej kategórii Hip-Hop/Rap/R'n'B a tiež v najprestížnejšej kategórii Album roka.


Na sošky tak premenil dve zo šiestich nominácií v piatich kategóriách. Hudobník s občianskym menom Branislav Kováč sa presadil zásluhou tretej štúdiovky Stereo Farbo Slepo (2012). Z tejto nahrávky pochádzajú single ako Branči Kováč, Kúsky mňa a Placebo (feat. Juraj Benetin).

Poslednú menovanú prezentoval naživo v samotnom závere ceremoniálu, ktorý v priamom prenose odvysielala televízia MeToo.sk a usporiadateľské Rádio_FM.

„Prvýkrát som dostal niečo také kovové a ťažké a asi aj cenné,“ povedal pri preberaní prvej ceny. Pri druhej „ďakovačke“ rodák zo Zlatých Moraviec zdôraznil, že jeho vydavateľstvo s názvom Sam system neznamená to, že si všetko robí sám, a preto poďakoval všetkým, ktorí za ním a jeho prácou stoja.

Vec je jediným interpretom, ktorý sa na Radio_Head Awards dokázal presadiť viac ako raz. Po jednej cene si počas večera v hlavných kategóriách odniesli Billy Barman, Zlokot, Puding pani Elvisovej, Tomáš Sloboda & Sounds Like This. V žánrových kategóriách to boli okrem Veca aj Pressburger Klezmer Band, Ink Midget a Obliterate.

Billy Barman zvíťazili v kategórii Singel roka zásluhou skladby Strmá voda, ktorá bola jedinou vecou, ktorú vlani vydali. Superskupina Zlokot sa podľa očakávania presadila medzi nováčikmi. „Recept je jednoduchý - robte rock a nemôžete prehrať,“ povedal po prevzatí sošky rapper Lyrik. Okrem neho tvoria zostavu kapely aj Erik "Losos" Horák (ex-Noisecut), Stanka Apfelová (Got Blue Balls) a Michal Lašán (ex-Noisecut). Formácia v súčasnosti vydáva debutový album Slowakische Idiot obsahujúci single Môj malý biznis a The Cure.

Skupina Puding pani Elvisovej opäť nenašla premožiteľa v kategórii Najlepšia koncertná kapela/interpret, keď v nej triumfovala už po tretí raz za sebou. Pre cenu si tentoraz prišli „len“ spevák, gitarista a klávesák Pino a speváčka Slivka.

"Ďakujem pekne, je to neuveriteľné. Myslel som, že tento rok to už nevyhráme. Nie žeby sme už nemali také dobré koncerty, ale veď aj ostatní sú dobrí, nie?“ uviedol Pino. Zároveň ospravedlnil neúčasť bubeníka Miloša, ktorý musel absentovať pre vysoké horúčky. Puding pani Elvisovej si za víťazstvo prevzali aj šek na 2500 eur. Z finančných sponzorských odmien sa v nedeľu večer mohli interpreti tešiť aj v niekoľkých ďalších kategóriách.

Uznanie kritikov z vybraných médií si vyslúžil hudobník Tomáš Sloboda, ktorý si sošku odniesol za nahrávku Chobotnica, s ktorou uspel v kategórii Album roka - cena kritikov. „Ďakujem veľmi pekne akadémii,“ začal svoju reč Sloboda, známy aj zo skupiny Le Payaco a neskôr poďakoval kapele a ďalším ľuďom, vrátane seba.

Mladý producent Ink Midget zvíťazil v žánrovej kategórii Elektronická hudba, v ktorej vlani triumfoval ako člen dua Pjoni & Ink Midget. Tentoraz mu sošku vyniesol sólový album Re-Leave. Ink Midget prezradil, že šek na 2500 eur použije na nákup nového počítača, aby mal na čom tvoriť a hrať. Kategóriu World Music/Folk ovládla s albumom Tants Mit Mir formácia Pressburger Klezmer Band, ktorá sa z triumfu úprimne tešila.

„Ďakujeme všetkým, ktorí nám to umožnili, našim rodinám, tým čo tu sú aj nie sú,“ uviedli jej členovia. Nahrávka Tants Mit Mir vyšla vo vydavateľstve Real Music House, v úlohe producentov je pod ňou podpísaná dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay. Poslednou zo štyroch žánrových kategórií bola Hard & Heavy, v ktorej fanúšikovia víťazstvo prisúdili košickej kapele Obliterate za nahrávku Superboring.

Cenu za prínos hudbe na piatom ročníku podujatia získala zosnulá speváčka a výtvarníčka Bety K. Majerníková. "Bety Majerníková, Bet-Maj Sepja, bola jedným z tých vzácnych ľudí, u ktorých bola vonkajšia krása v dokonalom súlade s vnútorným dobrom. Bola vynikajúcou výtvarníčkou a mimoriadne talentovanou speváčkou. Bola slnečným človekom, príjemnou spoločníčkou, dobrou priateľkou. Bola človekom, ktorého stačilo uvidieť a čiernobiely obraz sa zmenil na farebný," napísali o nej ešte pred ceremoniálom Juraj Kušnierik a Oliver Rehák, ktorí mali výber na starosti.

Sošku z ich rúk prevzali jej manžel Michal Kostovský a člen jej formácie Noisecut Erik „Losos“ Horák. Bety Majerníková mala blízko aj k samotným cenám Radio_Head Awards. Nielenže je autorkou návrhov sošiek s rádiom namiesto hlavy, s kapelou Noisecut si niekoľko „junákov“ aj odniesla. Naposledy to bolo v minulom roku za album Háj a Lov (2011).

Počas nedeľňajšieho ceremoniálu sa v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC) na pódiu vystriedali Vetroplach, Hex, Walter Schnitzelsson, Purist, Swan Bride, Družina, Karpatské chrbáty, Para, Tomáš Sloboda & Sounds Like This, Zlokot, Longital, Korben Dallas a na záver Vec. Doteraz neznámym menom bola skupina Nvmeri, ktorá mala na Radio_Head Awards verejnú koncertnú premiéru.

Táto pretransformovaná formácia The Uniques v MMC predstavila svoj nový singel Hardwired. Moderátorom nedeľňajšieho podujatia bol Ego, zo zákulisia mu skvelo sekundovali Pišta Vandal a Rudi Rus, ktorí spovedali jednotlivých víťazov. Medzi prezentujúcimi boli okrem iných aj Samo Marec, Mike Lark, Bene, Dušan Vančo, Maroš Hečko, Baláž a Hubinák, Biba či Gabriela Marcinková.

Radio_Head Awards premiérovo udeľovali 6. februára 2009 a to v dvoch kategóriách. Poslucháčsku cenu za album roka 2008 získala skupina Noisecut za štúdiovku Bliiizko a cenu kritikov za album roka si za nahrávku Rozhľadňa odniesol Ján Boleslav Kladivo. O rok neskôr sa pôvodné dve kategórie rozšírili na štyri. Počas slávnostného večera vo februári 2010 si ceny odniesli Billy Barman (Nováčik roka, Najlepšia koncertná kapela roka), Vetroplach (Singel roka), Diego (Album roka - poslucháčska cena) a The Autumnist (Album roka - cena kritikov).

Tretie Radio_Head Awards udeľovali 18. februára 2011 v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC). V kategórii Album roka si cenu odniesli Billy Barman za štúdiovku Noční jazdci, Nováčikom roka sa stal B-Complex, Singel roka nahrali Noisecut a J. B. Kladivo (Mariena), Najlepšou koncertnou kapelou sa stali Puding pani Elvisovej a cenu za album roka podľa kritikov si odniesli The Uniques za ich From The Dust. Vlani v marci triumfovali Noisecut s nahrávkou Háj a Lov (Album roka - poslucháčska cena), Gwerkova so štúdiovkou Nada (Album roka - Cena kritikov), kapela Puding pani Elvisovej sa stala Najlepšou koncertnou kapelou a tiež mala Singel roka (Astoria) a za Nováčika roka vyhlásili Dynamo Team.
Prehľad víťazov Radio_Head Awards za rok 2012:

HLAVNÉ KATEGÓRIE

Album roka - poslucháčska cena: Vec - Stereo Farbo Slepo
Singel roka: Billy Barman - Strmá voda
Nováčik roka: Zlokot
Najlepšia koncertná kapela/interpret: Puding Pani Elvisovej
Album roka - cena kritikov: Tomáš Sloboda & Sounds Like This - Chobotnica
Cena za prínos do hudby: Bety K. Majerníková (Noisecut)

ŽÁNROVÉ CENY

World Music/Folk: Pressburger Klezmer Band - Tants Mit Mir
Elektronická hudba: Ink Midget - Re-Leave
Hip-Hop/Rap/R'n'B: Vec - Stereo Farbo Slepo
Hard & Heavy: Obliterate - Superboring

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Radio_Head Awards zahrá Para aj Sounds Like This (5. 2. 2013)
 Nominácie v piatom ročníku Radio_Head Awards ovládol Vec (21. 1. 2013)
 Začalo sa hlasovanie v rámci Radio_Head Awards 2012 (7. 1. 2013)
 Radio_Head Awards za prínos hudbe získajú tri vydavateľstvá (13. 2. 2012)
 Na Radio_Head Awards namiesto Beneho vystúpi Toni Granko (17. 2. 2011)
 Po druhý raz odovzdali Radio_Head Awards (27. 2. 2010)
 Na Radio_Head Awards aj Noisecut, Kladivo aj Haf (12. 2. 2010)
 Radio_Head Awards poznajú mená prvých účinkujúcich (9. 2. 2010)
 Vyhlásili nominácie na Radio_Head Awards 2009 (25. 1. 2010)
 Vybraní kritici nominovali 5 albumov na Radio_Head Award (22. 1. 2010)nasledujúci článok >>
Karel Gott sa v máji predstaví v Poprade a Prešove
<< predchádzajúci článok
Mike McCready z Pearl Jam a Duff McKagan majú superskupinu