Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

08. februára 2020

Vedci vyvinuli protilátku na boj s Alzheimerovou chorobou, vo výskume je aj očkovacia látkaVedci vyvinuli protilátku na boj s Alzheimerovou chorobou. V roku 2017 bolo vo vývoji 105 látok na liečbu Alzheimerovej choroby, z ktorých štvrtina je v súčasnosti už skoro na konci schvaľovacieho procesu.Zdieľať
Vedci vyvinuli protilátku na boj s Alzheimerovou chorobou, vo výskume je aj očkovacia látka

Dnešné lieky na túto chorobu sú podľa vedcov natoľko účinné, že dokážu spomaliť priebeh ochorenia, zredukovať zabúdanie a zmätenosť.

Pomáhajú aj doplnkové lieky

Okrem toho pomáhajú pacientom aj doplnkové lieky na zmenu nálad, rôzne antidepresíva či antipsychotiká a tiež prípravky na zlepšenie spánku. Vyplýva to z publikácie, ktorú zverejnili zástupcovia kampane Máme na viac!

Najväčšou nádejou pre pacientov je objav protilátky bojujúcej s proteínom, ktorý sa usádza v mozgu a spôsobuje Alzheimerovu chorobu. Klinické štúdie už dokázali, že takáto liečba spomaľuje napredovanie choroby.

V budúcnosti by mohla ochorenie dokonca úplne vyliečiť. Vo výskume je aj očkovacia látka, ktorá by mohla úplne zabrániť vzniku tejto choroby.

Hodnota inovácií v slovenskom zdravotníctve

Cieľom kampane Máme na viac! je naštartovať verejnú diskusiu o hodnote inovácií v slovenskom zdravotníctve. Kampaň spustila 4. apríla 2019 Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu. Odborníci chcú apelovať na hodnotu modernej medicíny a jej reálneho dopadu na životy pacientov.

S lekármi, vedcami, akademikmi chcú diskutovať a hľadať spoločné riešenia, ako má mať Slovensko inovatívnu medicínu dostupnú pre všetkých. Cieľom diskusií je vypracovať súbor odporúčaní, ktoré môžu pomôcť ďalšiemu smerovaniu slovenského zdravotníctva.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo kultúry uprednostnilo záujem Ďurovčíka pred celou komunitou, tvrdia umelci
<< predchádzajúci článok
Odlesňovanie v Amazonskom pralese stále narastá, podľa kritikov za môže aj prezident

Vedci vyvinuli protilátku na boj s Alzheimerovou chorobou, vo výskume je aj očkovacia látka - diskusné fórum čitateľov