Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

20. júla 2020

Vedci zistili, čo mohlo spôsobiť úbytok Amazonského pralesa. Na odlesnených plochách našli aj túto plodinuPribližne jedna pätina brazílskych dodávok sóje do Európskej únie (EÚ) môže súvisieť s nelegálnym odlesňovaním v Amazónii.Zdieľať
prales

Vo svojej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Science, na to upozorňuje medzinárodný tím vedcov, podľa ktorých sa deforestácia týka aj exportu hovädzieho.

Výskumníci použili voľne dostupné mapy a dáta, aby identifikovali konkrétne farmy a ranče, ktoré odlesňujú za účelom pestovania sóje alebo chovu hovädzieho dobytka určených na vývoz do Európy.

Nelegálna ťažba dreva

Dve percentá takýchto hospodárstiev v Amazonskom pralese a pláňach Cerrado sú podľa ich zistení zodpovedné za 62 percent z celkového potenciálne nelegálneho odlesňovania. Zhruba 20 percent dodávok sóje a prinajmenšom 17 percent dodávok hovädzieho do EÚ by mohlo byť „kontaminovaných nelegálnou deforestáciou“, uvádzajú v štúdii.

Na európske trhy sa podľa analýz vedcov počas skúmaného obdobia mohli ročne dostať až dva milióny ton sóje pestovanej na pozemkoch súvisiacich s nelegálnou deforestáciou. Z Amazónie pochádzalo 500-tisíc ton.

Vedci varujú, že činnosť spomínaných hospodárstiev, má globálne dôsledky na životné prostredie. Spoluautor štúdie Raoni Rajao z Universidade Federal de Minas Gerais v Brazílii uviedol, že je na politických a ekonomických lídroch krajiny, aby sa zbavili takýchto „čiernych ovcí“.

„Brazília má informácie, ktoré potrebuje, aby prijala rýchle a rozhodné opatrenia proti týmto porušovateľom pravidiel a zabezpečila tak, že jej vývoz bude bez odlesňovania,“ vyjadril sa Rajao.

Na celkovej strate sa podieľali jednou tretinou

Správy mimovládnych organizácií a novinárov v minulosti odhalili prípady pestovania sóje a chovu dobytka v odlesnených oblastiach a ich následného exportu. Spomínaná štúdia je však prvá, čo spája nelegálnu deforestáciu na úrovniach nehnuteľností s dátami o exporte.

Nedávna štúdia, na ktorú sa odvoláva spravodajský portál BBC, ukázala, že väčšina – 65 percent – sóje na svete, pochádza z krajín s vysokou mierou odlesňovania.

Ďalší výskum vedcov z americkej University of Maryland zase poukázal na to, že vlani každých šesť sekúnd prichádzali svetové pralesy o územie veľké ako futbalové ihrisko. Brazília sa pritom na celkovej strate podieľala až jednou tretinou.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Národný park Malá Fatra čaká nový program starostlivosti, s jeho tvorbou môžete pomôcť aj vy
<< predchádzajúci článok
Video: SAE ako prvá arabská krajina odštartovali vesmírnu misiu na Mars. Raketa HII-A odštartovala

Vedci zistili, čo mohlo spôsobiť úbytok Amazonského pralesa. Na odlesnených plochách našli aj túto plodinu - diskusné fórum čitateľov