Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. septembra 2007

Verejná zbierka kampane Na kolesách proti rakovine v BratislaveV Bratislave vyvrcholí v druhej polovici septembra 5. ročník kampane Na kolesách proti rakovine verejnou zbierkou a úplne na záver, v piatok 28.9. veľkou celodennou športovo – kultúrnou akciou v uliciach a námestiach hlavného mesta.Zdieľať
Už v pondelok, 17. septembra 2007 o 9.00 vyrazí zo Slovenského paralympijského výboru prvá skupina stredoškolských študentov do ulíc Bratislavy so zbierkovými nádobami a nádejou, že sa im podarí obmäkčiť čo najviac Bratislavčanov na finančný príspevok na boj proti rakovine. Vyzbrojení budú zelenými tričkami,  malými jojami, ako darčekom pre darcov (aj jojo je koliesko!) a pozvánkami na symbolickú jazdu a veľký benefičný koncert 28.9. A každá dvojica sa samozrejme môže preukázať povolením Ministerstva vnútra SR na zbierku.
K tradičným „zberačom“ z Evanjelického lýcea a Gymnázia na ulici Ladislava Sáru pribudli tohto roku študenti Súkromného gymnázia Esprit. Uvítame dobrovoľníkov aj z ďalších škôl, aby sme pokryli všetky zbierkové dni, až do 28. 9.
Organizátori ďakujú aj vedeniu obchodným centrám Polus a Aupark za umožnenie zbierať v ich priestoroch.
 
Výnos zo zbierky je určený na zakúpenie prístroja pulzná elektroforéza, ktorý umožňuje monitorovať stav chromozómov, stanoviť stupeň ich poškodenia a opravy na úrovni DNA. Prístroj má uplatnenie v základnom výskume pri sledovaní procesov apoptózy (bunkovej smrti) a opravy zlomov (najzávažnejších poškodení) DNA, ktoré bezprostredne súvisia s nádorovým procesom. Rovnako je významný aj pre aplikovaný onkologický výskum, kde sa využíva pre testovanie účinku protinádorových liečiv. Prístroj bude pracovať v Ústave experimentálnej onkológie SAV.
Časť výnosu sa použije na nákup protéz, ortéz a športových vozíkov pre paralympijských športovcov.
 
O veľkej celodennej bratislavskej akcii Na kolesách proti rakovine v piatok 28. 9. budeme podrobne informovať v najbližších dňoch.
 
Bratislavčania, podporte boj proti rakovine!!! Vopred ďakujeme.
 
Ján Juráš
manager Nadácie Výskum rakoviny
0905 716 851; jan@juras.sk
 
Kampaň Na kolesách proti rakovine, ako spomienka na paralympijského víťaza Radovana Kaufmana prebieha od mája 2003 (pozri www.nvr.sk).  Hlavným organizátorom kampane je Slovenský paralympijský výbor.
Cieľom kampane je „ponúknuť“ chorým a telesne postihnutým blížnym, ale aj ľuďom v duševnej depresii vzor nezlomnej osobnosti, pomôcť pri hľadaní nových životných cieľov; nenásilnou formou priblížiť širokej verejnosti, s osobitným dôrazom na deti a mládež, ale aj podnikateľom problémy, s ktorými sa boria postihnutí občania a ich inštitúcie, ale aj  získavať finančné prostriedky zakúpenie prístroja Pulzná elektroforéza.
Číslo účtu: ČSOB 4001198272/7500
 
Radovan Kaufman
* 9. 4. 1978 v Partizánskom, člen klubu ŠK ZP Remata Handlová
1994 – amputácia pravej nohy pre kostný Ewingov sarkóm
2002 – amputácia ľavej lopatky  pre chondroblastický osteosarkóm
absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave s červeným diplomom
súťaží v cyklistike pre telesne postihnutých
Úspechy:
Paralympiáda 2000 v Sydney
- víťaz v cyklististických pretekoch na 1 km s pevným štartom v olympijskom rekorde
- štvrtý v cestných pretekoch
Majstrovstvá sveta 1998 v Colorado Springs
- majster sveta  v cyklististických pretekoch na 1 km s pevným štartom v svetovom rekorde
- strieborná medaila v stíhacích pretekoch
- bronzová medaila v cestných pretekoch
Majstrovstvá Európy 1999
- strieborná a bronzová medaila
zomrel 19. júna 2003 na následky ďalších typov rakoviny

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V nedeľu sa bude v Auparku hovoriť o cholesterole
<< predchádzajúci článok
Kandidáti na premiéra podporujú afganskú misiu

Verejná zbierka kampane Na kolesách proti rakovine v Bratislave - diskusné fórum čitateľov