Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

02. februára 2021

Video: Slovenskí vedci prispeli k vytvoreniu 3D zobrazenia koronavírusu SARS-CoV-2Na vytvorení 3D zobrazenia sa podieľali Slováci Ivan Viola a Peter Mindek.Zdieľať
Video: Slovenskí vedci prispeli k vytvoreniu 3D zobrazenia koronavírusu

Vedci z rakúskej firmy Nanographics vytvorili trojdimenzionálny obraz koronavírusu SARS-CoV-2 na základe naskenovanej snímky z elektrónového mikroskopu od vedcov z Číny. Na zhotovení modelu sa podieľali aj experti zo Slovenska, potvrdil v pondelok pre TASR Peter Mindek, jeden zo zakladateľov spoločnosti Nanographics.

"Náš obrázok ukazuje reálny záber reálneho SARS-CoV-2 viriónu, nie je to model, nie je to kompozícia viacerých snímok," povedal.

Pracovníci firmy Nanographics spolupracovali s vedcami z čínskej Univerzity Čching-chua, napísala agentúra APA. Čínski experti virióny SARS-CoV-2 naskenovali pomocou kryoelektrónovej tomografie (cryo-ET) s cieľom získať obrázky vírusu vo vysokom rozlíšení.

Vedcom z Nanographics sa s pomocou spolupracovníkov z Vedecko-technickej univerzity kráľa Abdalláha (KAUST) v Saudskej Arábii podarilo z týchto snímok zhotovených pomocou skenera vytvoriť 3D zobrazenie vírusu.

Na vytvorení 3D zobrazenia sa podieľali aj Slováci Ivan Viola a Peter Mindek.

Vizualizácia vírusu má podľa Mindeka dvojaký význam. "Pre vedcov je užitočná pri vytváraní ešte detailnejších zobrazení koronavírusu, aké nedokážeme vidieť priamo v elektrónovom mikroskope," povedal.

Druhý význam je pre komunikáciu z verejnosťou. "Moja osobná motivácia pri vytvorení tejto vizualizácie bolo ukázať ľuďom, ako koronavírus naozaj vyzerá," uviedol.

Z 2D snímok z elektrónových mikroskopov, ktoré je možné vidieť na internete, podľa Mindeka nie je až také jednoduché predstaviť si, ako vírus vyzerá.

Nanographics, ktorá sa venuje vedeckej vizualizácii, animácii a vývoju softvéru, spolupracuje s Technickou univerzitou vo Viedni.

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nemecko zriadilo prvé väzobné zariadenie pre odmietačov karantény (2. 2. 2021)
 Rakúska vláda rokuje o uvoľňovaní opatrení, deti by sa vrátili do škôl a otvorili by aj obchody (1. 2. 2021)
 Štát od februára zvýši pomoc pre zamestnávateľov a živnostníkov počas koronakrízy. Nová schéma Prvá pomoc + (1. 2. 2021)
 Krajčí: Súčasný lockdown nezaberá, v hre je jeho sprísnenie (1. 2. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky úmrtí, PCR testy odhalili 444 nakazených a stúpol aj počet hospitalizovaných (1. 2. 2021)
 Polícia v Krkonošiach našla hotel a lyžiarsky vlek v prevádzke (1. 2. 2021)
 Premiér Matovič potvrdil, že od 8. februára bude na Slovensku platiť COVID automat (31. 1. 2021)
 V Česku sa napriek zákazom rozbehli vleky (31. 1. 2021)
 Koronavírus: V sobotu zachytili PCR testy 1 723 nakazených koronavírusom, chorobe podľahlo ďalších 77 osôb (31. 1. 2021)
 Koronavírus: PCR testy na Slovensku odhalili 991 nových prípadov nákazy koronavírusom, pribudlo aj 70 úmrtí (30. 1. 2021)nasledujúci článok >>
Vraždiaca riekanka v podaní Agathy Christie
<< predchádzajúci článok
Princ Harry vyhral súdny spor s novinami ohľadom nepodloženého článku

Video: Slovenskí vedci prispeli k vytvoreniu 3D zobrazenia koronavírusu SARS-CoV-2 - diskusné fórum čitateľov