Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. augusta 2018

Víťazstvo je už blízko, odkázal Asad svojim vojakomNa archívnej snímke sýrsky prezident Bašár Asad počas rozhovoru s BBC v Damasku.Zdieľať
Na archívnej snímke sýrsky prezident Bašár Asad počas rozhovoru s BBC v Damasku. Foto: TASR/AP
Damask 1. augusta (TASR) - Sýrsky prezident Bašár Asad v stredu povzbudil svojich vojakov, že po tom, ako povstalcom uštedrili sériu porážok, sú v sedemročnej občianskej vojne blízko víťazstva.


"Čas nášho víťazstva sa blíži. Po tom, ako ste im dali okúsiť trpkú porážku, boli povstalci nakoniec nútení odísť - ponížení, oslabení, so stiahnutým chvostom," napísal Asad v otvorenom liste adresovanom radovým vojakom.

Vládne sily mali začiatkom minulého roka pod kontrolou iba 17 percent územia Sýrie, avšak viacero výrazných ofenzív odvtedy vyhnali povstalcov z ich mnohých bášt a Asadova armáda sa opätovne zmocnila takmer dvoch tretín územia krajiny.

Väčšinu sýrskeho územia získala armáda späť bez pozemných bojov, pričom povstalci neochotne súhlasili s odchodom zo svojich zbombardovaných enkláv v konvojoch pod ochranou ruskej armády, uvádza stanica France 24.

Ofenzívu vládnych síl podporili ruské nálety, iránski vojenskí poradcovia a milície z Libanonu, Iránu, Iraku a Afganistanu. Sýrski vládni vojaci teraz útočia na zostávajúce ohniská povstania a džihádistov na juhu krajiny, kde na jar 2011 vypuklo v rámci "arabskej jari" povstanie proti Asadovi.

Sýrsky prezident minulý týždeň avizoval podobnú ofenzívu aj voči poslednej veľkej bašte povstalcov - provincii Idlib na severozápade krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na konci júla bol český rozpočet v prebytku 16,6 miliardy Kč
<< predchádzajúci článok
G. Gál: Pripomínať si holokaust je dnes dôležitejšie ako pred rokmi

Víťazstvo je už blízko, odkázal Asad svojim vojakom - diskusné fórum čitateľov