Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. novembra 2006

Vláda chce, aby pomoc zo ŠF mohol žiadať i súkromný sektorZáujemcovia o príspevok zo štrukturálnych fondov, ktorí v súčasnom programovacom období predložili projekty a pomoc nezískali kvôli nedostatku peňazí, budú v budúcom programovacom období ...Zdieľať

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Záujemcovia o príspevok zo štrukturálnych fondov, ktorí v súčasnom programovacom období predložili projekty a pomoc nezískali kvôli nedostatku peňazí, budú v budúcom programovacom období vybavení prioritne. "Títo záujemcovia budú vyzvaní, aby sa vyjadrili, či chcú v danom projekte pokračovať alebo nie," povedal na prvom zasadnutí komisie pri Výbore Národnej rady SR pre hospodársku politiku generálny riaditeľ sekcie stratégie rozvoja regiónov na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) Ján Rudolf. Uchádzači nebudú musieť podávať nové projekty, ani sa zúčastňovať výberových konaní, len budú musieť doplniť aktuálne dokumenty, napríklad čo sa týka majetkovoprávnych vzťahov. Taktiež sa budú musieť projekty upraviť vzhľadom na zmenený podiel spolufinancovania z eurofondov.

Po prioritnom vybavení uchádzačov o eurofinancie z programovacieho obdobia rokov 2004 až 2006 budú podľa Rudolfa vyhlásené ďalšie výzvy. "V súčasnosti nie je problém vypracovať kvalitné projekty, ale problém je s byrokraciou a administratívnou náročnosťou," zdôraznil Rudolf. Súčasné vedenie MVRR sa preto podľa jeho slov snažiť zjednotiť, zefektívniť a zjednodušiť implementačný proces. Zamerať sa podľa Rudolfa bude treba aj na personálne zabezpečenie pri implementácii, hlavne v súvislosti s plánovaným prechodom niektorých kompetencií implementačných agentúr na vyššie územné celky. "Tento prechod kompetencií by sa mal podariť do roku 2010," doplnil Rudolf.

Súčasná vláda chce zároveň presadiť, aby sa o návratné či nenávratné príspevky zo štrukturálnych fondov (ŠF) mohol uchádzať aj súkromný sektor. Bývalý štátny tajomník MVRR Štefan Kužma v tejto súvislosti upozornil na možné narušenie rovnováhy trhu. "Je to diskutabilné a len budúcnosť ukáže, či naše rozhodnutie bolo dobré," reagoval Rudolf. Ako uviedol na príklade cestovného ruchu, nemalo by ísť o "bohapusté stavanie penziónov", ale o využitie prírodného či kultúrneho potenciálu daného kraja tak, aby to prinieslo nové produkty, ktoré nie sú v iných oblastiach. Podľa neho sa eurofinancie budú poskytovať pre súkromný sektor najmä cez inovačné projekty.

V budúcom programovacom období rokov 2007 až 2013 by malo Slovensko z eurofondov čerpať vyše 11 mld. eur, a to prostredníctvom jedenástich operačných programov. Hlavnými prioritami bude budovanie dopravnej infraštruktúry a znalostná ekonomika. V súčasnosti čerpá Slovensko eurofinancie v rámci skráteného programovacieho obdobia rokov 2004 až 2006.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deutsche Telekom chce údajne predať časť divízie T-Systems
<< predchádzajúci článok
Balkánski prezidenti podpísali dohodu o spolupráci

Vláda chce, aby pomoc zo ŠF mohol žiadať i súkromný sektor - diskusné fórum čitateľov