Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. decembra 2019

Vláda v Nikarague prepustila desiatky politických väzňovDemonštranti pochodujú v nikaragujskom hlavnom meste Managua na protest proti vláde.Zdieľať
Demonštranti pochodujú v nikaragujskom hlavnom meste Managua na protest proti vláde. Foto: TASR/AP
Managua 31. decembra (TASR) - Vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu prepustila v pondelok 91 väzňov z radov opozície zadržiavaných po potlačení protestov v roku 2018. Informovala o tom agentúra AFP.


Medzi prepustenými je aj v Belgicku narodená študentská líderka Amaya Coppensová, oznámila jej rodina a miestne ľudskoprávne skupiny.

Podľa ministerstva vnútra bolo v rámci "osobitného programu rodinného spolužitia" prepustených celkovo 91 "opozičníkov".

Viceprezidentka Rosario Murillová, ktorá je Ortegovou manželkou, uviedla, že tento krok preukazuje vôľu vlády "prispieť k zmiereniu" po opozičných protestoch voči jeho vláde.

Vládne sily a provládne milície čelia obvineniam, že nesú zodpovednosť za viac ako 300 mŕtvych od apríla minulého roku, keď protesty voči Ortegovi prerástli do povstania, ktoré bolo brutálne potlačené.

Ortegu - bývalého povstaleckého hrdinu, ktorý je pri moci od roku 2007 - kritici obviňujú z represívnej diktatúry. Najnovšie bol zvolený v roku 2016 a v prezidentský mandát mu končí v roku 2021.

AFP pripomína, že Coppensovú zatkli v polovici novembra za účasť v skupine dobrovoľníkov, ktorá sa snažila poskytnúť vodu matkám politických väzňov, ktoré držali protestnú hladovku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež v posolstve k Svetovému dňu pokoja: Pokoj ako cesta nádeje
<< predchádzajúci článok
Západoslovenské múzeum prezentuje výstavu Remeslá v šúpolí

Vláda v Nikarague prepustila desiatky politických väzňov - diskusné fórum čitateľov