Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2012

Vláda vníma občana ako obeť štátu, myslí si Jozef ViskupičPoslanci za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti (OľaNO) chcú v parlamente riešiť problémy ľudí s pomocou tretieho sektora. Mimovládne organizácie vyzvali na spoluprácu a aby ich ...Zdieľať
zastava BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti (OľaNO) chcú v parlamente riešiť problémy ľudí s pomocou tretieho sektora.


Mimovládne organizácie vyzvali na spoluprácu a aby ich upozorňovali na problémy v spoločnosti. „Chceme ako poslanci podať ruku, vytvoriť platformu. Tretí sektor bude inšpiráciou pri našej poslaneckej práci,“ povedal dnes šéf poslaneckého klubu OľaNO Jozef Viskupič. Ako dodal, zmeny a návrhy sú poslanci pripravení presadzovať aj legislatívne.

Poslankyňa za OĽaNO Helena Mezenská, ktorá sa zaoberá spotrebiteľskými vzťahmi, tvrdí, že už v súčasnosti za ňou chodia ľudia z jej oblasti s návrhmi legislatívnych zmien. Šéf parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláš Huba podčiarkol, že nechcú mimovládky rozdeľovať podľa toho, ktoré sú im sympatické a vytvárať tak priestor na lobistické vzťahy medzi parlamentom a tretím sektorom. „Negarantujeme, že keď nám niekto niečo navrhne, že budeme to realizovať,“ podotkol.

Obyčajní ľudia chcú touto aktivitou do istej miery vyvážiť počínanie premiéra Roberta Fica. Prekáža im totiž, že tvorbu Programového vyhlásenia vlády nechce konzultovať s mimovládnymi organizáciami. „Vnímame to ako potvrdenie toho, že nastupujúca vládna moc nechápe občana ako partnera, iba ako obeť štátu,“ podotkol Viskupič.

Nazdáva sa, že občiansky sektor zastupuje úlohu štátu tam, kde ten nedovidí či nevie fungovať efektívne.
„Vláda možno tretí sektor nepotrebuje, ale spoločnosť určite áno,“ podčiarkol Huba. Janka Šipošová, poradkyňa podpredsedníčky parlamentu za OľaNO Eriky Jurinovej, upozornila, že hoci Fico tretí sektor neprizval k spolupráci, v Deň narcisov mali členovia vlády pripnuté na šatách žlté narcisy. „Narcis pre nich symbolizuje boj proti rakovine, ale kto proti nej bojuje, nad tým sa nezamýšľajú,“ podotkla.

Prvé stretnutie s predstaviteľmi tretieho sektora chcú matovičovci usporiadať 26. apríla za okrúhlym stolom.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Robert Fico chce opäť otvárať druhý dôchodkový pilier
<< predchádzajúci článok
Cargo údajne obmedzovalo prenájom rušňov, hrozí mu pokuta